Solaris wjeżdża do Wrocławia

28 marca 2014, 9:20

Przedstawiciele Solarisa i wrocławskiego MPK podpisali umowę na dzierżawę 57 niskopodłogowych autobusów miejskich. Pierwsze pojazdy z zamówienia, którego wartość opiewa na kwotę 75,5 mln zł, zostaną dostarczone klientowi z końcem sierpnia 2014 roku.

Nowe autobusy dla Wrocławia to 45 Solarisów Urbino 12 oraz tuzin przegubowych Urbino 18. Pierwsze auta mają trafić do stolicy Dolnego Śląska w ciągu 150 dni od zawarcia umowy.

– „Ogromnie cieszymy się z podpisanego dziś kontraktu. Jest to jednocześnie szczególne wyzwanie, by spełnić zaufanie nowego klienta. Doświadczony osiemnastoma latami działalności Solarisa na rzecz polskich przewoźników nie mam wątpliwości, że nasze autobusy przysłużą się wrocławianom i wtopią się w krajobraz stolicy Dolnego Śląska. Korzystna oferta z naszej strony pozwoliła Zamawiającemu wykorzystać opcję zwiększenia zamówienia z początkowych 45 do ostatecznie 57 autobusów” – mówi Wiesław Cieśla, Pełnomocnik Prezes Zarządu ds. Kluczowych Klientów.

Oferta na dzierżawę autobusów została złożona w ramach konsorcjum Solaris Bus & Coach S.A. i Millenium Leasing Sp. z o.o.. Polski producent ma już doświadczenie w realizowaniu zamówień obejmujących dzierżawę autobusów. Tego rodzaju transakcje firma przeprowadzała m.in. dla poznańskiego MPK oraz klientów ze Szwecji.

Solaris zaoferował silniki spełniające normę Euro 6. Wszystkie dostarczone do Wrocławia pojazdy będą całkowicie niskopodłogowe i wyposażone będą w funkcję przyklęku, która pozwala jeszcze bardziej obniżyć wysokość wejścia. W autobusach przewidziano miejsce dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będzie ono zaopatrzone w konstrukcję do oparcia wózka i dodatkową poręcz z pasami, zapewniającymi bezpieczeństwo niepełnosprawnemu pasażerowi. Na odpowiednio niższej wysokości umieszczone będą również przyciski informujące kierowcę o chęci opuszczenia pojazdu na kolejnym przystanku. Wszystkie przyciski znajdujące się w autobusach opisane zostaną dodatkowo alfabetem Braille’a.

O wyższy poziom bezpieczeństwa podróżujących zadba system łącznie aż 9 kamer, w tym również kamer rejestrujących obraz przed i za autobusem. Komputer pokładowy czuwający nad poprawnym działaniem wszystkich systemów pojazdu poinformuje kierowcę o usterkach.

Komfort podróżowania zapewni klimatyzacja całej przestrzeni pasażerskiej oraz miejsca pracy kierowcy. Przygotowana zostanie również instalacja pozwalająca zamontować biletomat. Autobusy wyposażone zostaną w system informacji pasażerskiej, na który składać się będą dwa 19-calowe ekrany. Światła oraz oświetlenie wewnętrzne wykonane zostanie w technologii LED.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!