Elektryczny Solaris w Brunszwiku

28 marca 2014, 16:28

W Brunszwiku oficjalnie zaprezentowano ładowany indukcyjnie autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Po prezentacji pojazd przejechał dwukrotnie trasę pokazową, a następnie wyruszył w regularny kurs na linii M19. Jest to pierwszy z pięciu elektrycznych Solarisów, które trafią do Brunszwiku jeszcze w tym roku.

Podczas jazdy pokazowej zaprezentowano przybyłym gościom, wśród których obecni byli m.in. przedstawiciele Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury, możliwości bezemisyjnego Solarisa. Po kilkuminutowym procesie bezstykowego ładowania indukcyjnego, pojazd wyruszył w trasę.

Solaris Urbino 12 electric jest ładowany indukcyjnie. Pod jego podłogą zostało zamontowane urządzenie, którego zadanie polega na bezdotykowym pobieraniu energii z ładowarek, umieszczonych w infrastrukturze przystankowej. Już kilka minut wystarczy, aby uzupełnić energię elektryczną w bateriach i kontynuować jazdę. Indukcyjne ładowanie Primove firmy Bombardier pozwoliło na zamontowanie w nim baterii o pojemności zaledwie 60 kWh, które zajmują niewiele miejsca.

Firma z Bolechowa dostarczy również cztery przegubowe modele Urbino 18 electric, które z kolei zostaną wyposażone w baterie o pojemności 90 kWh. Będą to pierwsze osiemnastometrowe elektryczne Solarisy. Miejscowy przewoźnik Braunschweiger Verkehrs AG, w ramach podpisanej umowy, posiada również opcję na zakup dodatkowego pojazdu.

Solaris dostarczy w tym roku również szereg innych autobusów elektrycznych charakteryzujących się nowoczesnymi rozwiązaniami. Będą to m.in. dwa Urbino 12 electric z systemem ładowania plug-in zamówione przez Düsseldorf. Autobusy zostały wyposażone w baterie o pojemności 210 kWh. Dodatkowo pojazdy będą przygotowane do zamontowania na dachu pantografu służącego do szybkiego ładowania kontaktowego. Jest to rozwiązanie zaprojektowane i przedstawione przez polską firmę w ubiegłym roku na targach branżowych.

Pierwszy elektrobus pojawi się również na rynku szwedzkim, a dokładniej w miejscowości Västerås. Szwedzki Urbino 12 electric będzie wyposażony w system ładowania plug-in. Bateria o pojemności 160 kWh będzie podzielona na kilka modułów. Dwa z nich, po 40 kWh każdy, zostaną umieszczone na dachu, a kolejne dwa z tyłu pojazdu, po jego lewej stronie. Dzięki temu równomiernie rozłożony zostanie nacisk na obie osie. Interesującym aspektem technicznym jest wyposażenie autobusu w piec gazowy, który zasilany będzie z dwóch butli, umiejscowionych na dachu pojazdu.

Hochbahn, przewoźnik z Hamburga zakupił natomiast dwa autobusy elektryczne Solaris Urbino 18,75 electric z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym zasięg. Tym samym będą to najdłuższe, oferowane przez polskiego producenta, modele z napędem elektrycznym. Pojazdy zasilane będą z baterii o pojemności 120 kWh. Nowością jest natomiast ładowanie baterii przy pomocy wodorowego ogniwa paliwowego firmy Ballard o mocy 101 kW, zasilanego wspomnianym pierwiastkiem.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!