Młode Kadry – III edycja nabiera rozpędu

17 kwietnia 2014, 8:55

Już trzeci rok z rzędu Inter Cars SA razem ze swoimi partnerami handlowymi organizuje program Młode Kadry, mający ułatwić uczniom szkół samochodowych start w przyszłym życiu zawodowym.

Czym są Młode Kadry?

Młode Kadry to przedsięwzięcie zbliżające światy edukacji i biznesu. Program ma być trampoliną, dzięki której młodzi ludzie mogą się wybić i łatwiej wejść na rynek pracy. W ciągu dwóch pierwszych edycji do programu dołączyło 10 placówek edukacyjnych. W szkoleniach w ramach programu wzięło udział 600 uczniów. Do tej pory każda z 10 dziesięciu szkół otrzymała sprzęt wartości 100 000 zł oraz pakiet szkoleń o wartości 30 000 zł, co łącznie daje łącznie kwotę 1 300 000 zł. Dzięki tej pomocy uczniowie szkół mogą uczyć się na wyposażeniu, które na co dzień używane jest w nowoczesnych warsztatach, a przez to nie są oderwani od rzeczywistości rynku motoryzacyjnego. Program jest korzystny również dla dostawców biorących w nim udział, ponieważ poprzez prowadzenie szkoleń, przekazują uczniom wiedzę dotyczącą technologii serwisowania oraz specyfiki swoich produktów.

W tym roku partnerami Młodych Kadr są firmy: Bosch, Castrol, Luk Ina Fag, ContiTech, Mahle, NTN SNR, Osram, SKF.

Uczestnicy Młodych Kadr

Pierwszą szkołą, która dołączyła do programu w tym roku, jest zasłużony Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie. Uroczysta inauguracja, która odbyła się 10 kwietnia, zbiegła się w czasie z 180-leciem istnienia placówki. Było to dobrym pretekstem do przedstawienia imponującej historii szkoły. Nie tylko przeszłość jest silnym atutem tej instytucji, ponieważ odnosi ona cały czas wiele sukcesów. W ostatnich latach szkoła zdobyła następujące wyróżnienia i nagrody: Lider Edukacji Zawodowej w zawodzie technik mechatronik 2011, Oskar Zawodowy w zawodzie technik mechatronik 2012, Małopolska Szkoła z Pasją 2012 oraz EduInspiracje Comenius 2013. Do programu Młode Kadry wybierane są szkoły o dużym potencjale rozwoju, którym zależy na poszerzaniu kwalifikacji uczniów.

 

O tym, że Młode Kadry trafiły w Krakowie na podatny grunt, świadczą licznie przybyli goście na uroczystość towarzyszącą podpisaniu umowy o współpracy pomiędzy szkołą i organizatorem programu. Inter Cars SA reprezentował Członek Zarządu Witold Kmieciak, pojawili się również przedstawiciele krakowskiej filii Spółki oraz wszystkich dostawców wspierających Młode Kadry. Wagę wydarzenia podkreśliła obecność reprezentantów władz miejskich i samorządowych oraz instytucji zajmujących się rynkiem pracy, szkolnictwem i edukacją, m.in.: Marzeny Paszkot, pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, Józefa Pilcha, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Wandy Brześcińskiej, dyrektor nadzoru w Kuratorium Oświaty, Dariusza Domajewskiego, zastępcy dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz wielu innych urzędników i przedstawicieli organizacji pracodawców.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły, Bożena Mayer – Gawron, która powitała gości oraz przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia szkoły. Jako drugi głos zabrał Maciej Bobrowski, kierownik Działu Szkoleń Technicznych Inter Cars SA, który jest odpowiedzialny za Młode Kadry. Przedstawił założenia i cele programu. Następnie nastąpiło podpisanie umowy o współpracę pomiędzy szkołą i Inter Cars SA, po którym przemówił Witold Kmieciak, członek Zarządu Inter Cars SA.

– „Chciałbym podkreślić, że działalność Młodych Kadr nie jest formą charytatywności. Rynek potrzebuje dobrze wykwalifikowanych pracowników. Inter Cars SA zatrudnia obecnie 5000 pracowników i cały czas się rozwija. Dlatego czekamy na was uczniowie, dzięki nowoczesnemu sprzętowi i szkoleniom macie duże możliwości. Wszystko w tej chwili zależy od was i waszego zaangażowania." – powiedział Witold Kmieciak.

Potrzebę istnienia programu uzupełniającego dotychczasową wiedzę o najnowocześniejsze rozwiązania zauważali również kolejni prelegenci. Marzena Paszkot, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, podziękowała w imieniu Prezydenta Jacka Majchrowskiego za objęcie programem Młode Kadry krakowskiej szkoły, a Józef Pilch, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa zadeklarował swoje pełne wsparcie dla szkoły oraz tej inicjatywy. Wanda Brześcińska, dyrektor nadzoru w Kuratorium Oświaty reprezentująca Małopolskiego Kuratora Oświaty powiedziała natomiast, że takie programy jak Młode Kadry to jedyna droga, którą może iść edukacja zawodowa, żeby spełniać oczekiwania uczniów i współczesnego rynku pracy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!