Elektryczny Solaris przez rok na krakowskiej linii 154

30 kwietnia 2014, 10:50

Krakowskie MPK przez najbliższy rok będzie testować Solarisa Urbino 12 electric. Wyniki testów posłużą pomogą przewoźnikowi podjąć decyzję o zakupie większej liczby autobusów elektrycznych.

Przez najbliższych dwanaście miesięcy MPK w Krakowie będzie dzierżawić autobus napędzany energią elektryczną. Baterie, w których zgromadzona jest energia, posiadają łączną pojemność 210 kWh a ich ładowanie będzie odbywać się podczas nocnego postoju autobusu w zajezdni przy ul. Walerego Sławka. Ładowarkę o mocy 100 kW również dostarczyła firma Solaris. Elektryczne silniki napędowe pojazdu zamontowaną są w jego tylnej osi, dzięki czemu we wnętrzu nie ma specjalnego podestu, a liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi jest większa niż w standardowych Solarisach Urbino dobrze znanych pasażerom krakowskiego MPK.

– „W najbliższych latach inwestycje w całkowicie bezemisyjny transport publiczny wydają się nieuniknione. Kraków również włącza się w ten ogólnoeuropejski trend odciążania centrów miast od spalinowej motoryzacji. Tym bardziej, że zanieczyszczenia wytwarzane przez samochody osobowe są główną przyczyną smogu w Krakowie, o czym się mało mówi i pisze” – powiedział Julian Pilszczek, Prezes MPK SA w Krakowie.

Elektryczny Solaris będzie testowany na linii nr 154, która prowadzi z Dworca Głównego Wschód do Prądnika Białego. Ładowanie, które będzie odbywać się w nocy, zupełnie wystarczy na cały dzień pracy pojazdu.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!