DNA dla ciągnika i naczepy

5 maja 2014, 12:58

VB Leasing, jako pierwsza w Polsce firma leasingowa, wprowadziła do swojej oferty DNA Program. Technologię, która polega na naniesieniu na przedmiot tysięcy mikrokropek, wykorzystywana jest m.in. przez służby specjalne USA. Rozwiązanie to skutecznie zniechęca złodziei i zabezpiecza przed procederem podmiany części.

O działaniu prewencyjnym systemu świadczą dane nie tylko z Polski, ale też z Australii, Wielkiej Brytanii czy RPA. Zyskał on również uznanie w oczach polskich ekspertów zajmując pierwsze miejsce podczas Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX.

– „Zabezpieczone w ten sposób pojazdy, na przykład ciągniki siodłowe lub naczepy, a także ich części, nie mają żadnej rynkowej wartości dla złodzieja czy pasera. Cząsteczki z kodem identyfikacyjnym znajdują się na wielu elementach i w trudnodostępnych miejscach, dlatego nawet próby mechanicznego usuwania czy zamalowania nie gwarantują 'oczyszczenia' pojazdu. Wystarczy jedna, by policja mogła zidentyfikować właściciela pojazdu czy jego części” – tłumaczy Agata Ratajczak z firmy DNA Program Polska.

Pojazdy oznaczone technologią DNA wyróżniają się specjalnymi, dobrze widocznymi nalepkami. Technologia pozwala zabezpieczyć przedmiot nie tylko przed kradzieżą, ale również przed procederem podmiany części. Miejsca naniesienia mikrokropek można dostrzec oświetlając przedmiot lampką emitującą światło UV, a kod identyfikacyjny umieszczony na cząsteczce jest widoczny przy pomocy szkła powiększającego. Każdy może łatwo go zweryfikować w internetowej bazie. Technologią tą można zabezpieczać zarówno pojazdy, ale również wszelkiego rodzaju maszyny, urządzenia oraz inne mienie. Testy potwierdzają trwałość oznaczenia na 20 lat.

Szczegóły na www.dnaprogram.pl oraz www.vbleasing.pl.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!