Continental nagrodzony za… gumę z dmuchawców

23 maja 2014, 12:17

Continental, wraz z Instytutem Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej Fraunhofer, otrzymał nagrodę GreenTec Award 2014 za projekt badawczy „RUBIN – przemysłowe wytwarzanie naturalnego kauczuku z mniszka lekarskiego”.

Sześćdziesięcioosobowe jury, składające się z ekspertów branżowych oraz przedstawicieli środowisk akademickich, stowarzyszeń zawodowych i mediów, uznało ten projekt za wybitny  przykład zaangażowania w ochronę środowiska i stworzenia pionierskiej technologii w kategorii „Automobility”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 4 maja 2014 r. w Monachium, podczas IFAT – wiodących targów technologii ekologicznych na świecie, w obecności 1000 gości ze świata biznesu, sportu i rozrywki. Nagrody GreenTec Award, przyznawane od 2008 roku w 14 różnych kategoriach, są najważniejszymi europejskimi wyróżnieniami w zakresie ochrony środowiska i biznesu.

– „Continental rozwija bardzo obiecującą technologię, której pełny potencjał zostanie osiągnięty w ciągu najbliższych kilku lat. Mając nadzieję na wzrost poziomu motoryzacji na szybko rozwijających się rynkach, takich jak Azja, oczekujemy znacznego wzrostu popytu na kauczuk naturalny. Jesteśmy przekonani, że stosowanie gumy z korzenia mniszka lekarskiego sprawi, iż nasza produkcja opon stanie się znacznie bardziej wydajna i zrównoważona." – powiedział Nikolai Setzer, członek zarządu firmy Continental odpowiedzialny za Dział Opon.

Continental oraz IME pracują obecnie nad przemysłowym wykorzystaniem rosyjskiego mniszka lekarskiego, o którym mówi się, że jest bardzo bogaty w kauczuk i nie wymaga tropikalnego klimatu w przeciwieństwie do drzew kauczukowych. Tę niewymagającą roślinę można hodować w wielu regionach o klimacie umiarkowanym, które były dotąd bezużyteczne w tego typu uprawach.

– „Pozyskiwanie gumy z dmuchawców skróci trasy transportu kauczuku do naszych zakładów produkcyjnych i umożliwi zaspokojenie rosnącego światowego popytu na kauczuk bez poświęcania większej powierzchni cennych obszarów lasów tropikalnych. Oba te czynniki będą miały trwały pozytywny wpływ na światową emisję dwutlenku węgla oraz bioróżnorodność" – podkreślił dr Andreas Topp.

Dr Carla Recker, menedżer projektu, odebrała nagrodę wspólnie z profesorem Dirkiem Prüferem z Fraunhofer IME w Monachium. 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!