Premiera flagowego MAN-a TGX D38

24 lipca 2014, 16:16

MAN zaprezentował TGX D38. Inżynierowie tej firmy opracowali nowy układ napędowy z wieloma funkcjami gwarantującymi efektywną eksploatację pojazdów. Serce układu stanowi nowy, sześciocylindrowy, rzędowy silnik D38 o pojemności 15,2 litrów. Nowy napęd pozwala na poszerzenie palety modeli TGX o klasy 520, 560 i 640 KM. Na targach IAA 2014 w Hanowerze planowana jest światowa premiera i rozpoczęcie sprzedaży TGX D38.

Dzięki dwustopniowemu doładowaniu silnika, pełen moment obrotowy jest już dostępny od 930 obrotów na minutę. Wysoki moment obrotowy silnika D38 jest optymalnie dostosowany do zakresu przełożeń osi, zarówno dla osi z krótkimi przełożeniami stosowanych w pojazdach trakcyjnych, jak i dla osi z najdłuższym przełożeniem, przeznaczonych do ruchu dalekobieżnego. Dzięki temu TGX D38 zapewnia na długich trasach efektywną jazdę na niskich obrotach. Maksymalne momenty obrotowe wynoszące odpowiednio 2 500 Nm (520 KM), 2 700 Nm (560 KM) i 3 000 Nm (640 KM) są w pełni dostępne na wszystkich biegach.

TGX D38 we wszystkich wariantach może być wyposażony w skrzynię biegów MAN TipMatic 2. Skrzynia ta oferuje trzy nowe funkcje – każda z nich przyczynia się do zapewnienia wyjątkowej efektywności pojazdów TGX przy dużej mocy:

  • Speed Shifting: nowa skrzynia biegów MAN TipMatic 2 przełącza się szybciej między najwyższymi biegami: 10, 11 i 12. Dzięki temu możliwa jest na przykład szybsza redukcja biegów podczas jazdy pod górę, a tym samym skrócenie przerwy w dostawie siły napędowej. Pojazd zachowuje zatem większy pęd i zużywa mniej paliwa.
  • EfficientRoll: nowa funkcja skrzyni biegów – EfficientRoll – została zaprojektowana z myślą o odcinkach autostrad i dróg krajowych charakteryzujących się lekkich nachyleniem. Nawet na niemal prostych odcinkach jazdy można jeszcze bardziej zredukować zużycie paliwa, jeżeli pojazd potrafi automatycznie reagować na takich trasach. Nowa skrzynia biegów TipMatic 2 wybiera w takich przypadkach automatycznie pozycję neutralną, dzięki czemu pojazd się porusza, a prędkość jazdy nie jest redukowana przez hamowanie silnikiem. W ten sposób pojazd nabiera na lekkim nachyleniu dodatkowego pędu, który może potem wykorzystać podczas jazdy po równych odcinkach lub pod górę. W przypadku przekroczenia przez pojazd zadanej lub dopuszczalnej prędkości, skrzynia biegów MAN TipMatic 2 automatycznie włącza ponownie bieg. Automatyczne włączenie biegu następuje również w przypadku hamowania i dodawania gazu przez kierowcę lub przy przyspieszeniu pojazdu przez tempomat w celu utrzymania dotychczasowej prędkości jazdy.
  • Idle Speed Driving: funkcja Idle Speed Driving wykorzystuje przy najniższych obrotach moment obrotowy silnika, dzięki czemu pojazd toczy się bardziej komfortowo i równocześnie zużywa mniej paliwa. Funkcja ta jest wyjątkowo praktyczna w przypadku pojazdów pracujących w trybie „stop and go” lub przy zbliżaniu się do rond. W takich sytuacjach pojazd porusza się przy prędkości biegu jałowego z zamkniętym sprzęgłem do momentu, w którym kierowca zacznie hamować.


Tempomat GPS i systemy wspomagania kierowcy

W modelu TGX D38 MAN prezentuje nowej generacji systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. Sterowany GPS-em tempomat EfficientCruise rejestruje dalszy przebieg trasy wraz ze zbliżającymi się wzniesieniami i zjazdami i dokonuje optymalnej pod względem zużycia paliwa adaptacji prędkości. System EfficientCruise na podstawie zapisanych w pamięci map identyfikuje wzniesienia i zjazdy na najbliższym odcinku trasy. Dzięki temu pojazd może odpowiednio dostosować sposób jazdy do zbliżających się warunków na drodze, czyli świadomie zwiększyć pęd jazdy przed wzniesieniem, a pod koniec wzniesienia zredukować prędkość i ze zmniejszoną prędkością przejechać przez szczyt.

Podczas jazdy pod górę system EfficientCruise zapobiega redukcji zmiany biegów przez automatyczną skrzynię biegów MAN TipMatic 2, jeżeli uzna on, że szczyt może być pokonany na dotychczasowym biegu. W ramach wybranej przez kierowcę prędkości oraz jednej z czterech tolerancji prędkości system EfficientCruise wylicza odpowiednią prędkość jazdy pod górę i w dół w sposób zapewniający optymalne zużycie paliwa i dostosowuje odpowiednio aktualną prędkość pojazdu. Cztery stopnie zdefiniowane na podstawie praktycznych doświadczeń ułatwiają kierowcy wybór odpowiedniego ustawienia.

W modelu MAN TGX D38 system awaryjnego hamowania EBA (Emergency Brake Assist) należy do wyposażenia seryjnego. Zapobiega on lub łagodzi skutki kolizji wjechania w tył innego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych – sytuacje te stanowią ponad 32 proc. wszystkich wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych. System EBA posiada zamontowany centralnie z przodu pojazdu radar, który rejestruje obiekty jadące z przodu i stojące na pasie ruchu danego pojazdu. W przypadku, gdy kierowca nie zareaguje na przekazywane przez system ostrzeżenia, system EBA automatycznie uruchamia hamowanie awaryjne. Do wyposażenia seryjnego modelu MAN TGX D38 należy także system stabilizacji toru jazdy ESP, obejmujący również sterowanie systemem hamowania naczepy lub przyczepy.

MAN jeszcze bardziej usprawnił system asystenta pasa ruchu LGS (Lane Guard System), zwiększając komfort korzystania z niego. Nowa generacja systemu LGS zostanie zaprezentowana na targach IAA 2014. Nowa kamera charakteryzuje się większą rozdzielczością, dzięki czemu może jeszcze dokładniej monitorować tor jazdy. Dokładniejsza obserwacja toru jazdy i oznakowania drogi umożliwia „późniejsze” wysłanie sygnału ostrzegawczego, zwiększając komfort jazdy.

Tempomat adaptacyjny Adaptive Cruise Control (ACC) podczas jazdy na autostradach i drogach krajowych automatycznie dostosowuje prędkość do konkretnych warunków i zachowuje bezpieczny odstęp za jadącym z przodu pojazdem. Prędkość jazdy dostosowana do odstępu za innym pojazdem zwiększa komfort obsługi i odciąża kierowcę, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy.

Nowy silnik

Sześciocylindrowy silnik rzędowy MAN D3876 o pojemności 15,2 litrów jest wykonany na podstawie tej samej konstrukcji i z tych samych materiałów co silniki D20/D26, a więc wykorzystał sprawdzoną już koncepcję. System wtrysku Common-Rail trzeciej generacji o maksymalnym ciśnieniu 2 500 bar umożliwia dalsze udoskonalenie procesu powstawania mieszanki i optymalizację wtrysku paliwa, zapewniając najlepszy pod względem zużycia paliwa i emisji cząstek stałych proces spalania. Również pompa paliwa nowej generacji wymaga mniejszej mocy, przyczyniając się do redukcji zużycia paliwa.

Lekki silnik zawdzięcza swoją niewielką masę przede wszystkim zastosowaniu odpornych materiałów. W ten sposób MAN oszczędza masę rzędu 160 kg w porównaniu z najsilniejszym silnikiem D28 V8 Euro 5. Tak duża oszczędność masy została osiągnięta także dzięki wykonaniu obudowy koła zamachowego z aluminium wraz z odlewanymi wspornikami silnika. Miskę olejową i pokrywę zaworów wyprodukowano z wytrzymałego i odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego.

Po raz pierwszy w silnikach wysokoprężnych do pojazdów ciężarowych MAN wprowadził w D3876 zawory wypukłe. Zastosowanie tego rozwiązania konstrukcyjnego przyczyniło się do wzmocnienia zaworów ssących i wylotowych, dzięki czemu zawory nie ulegają zniekształceniu podczas otwierania i zamykania. Udało się dwukrotnie wydłużyć interwał między kolejnymi ustawieniami luzu zaworu – teraz zawory są regulowane tylko przy okazji co drugiej wymiany oleju.

Nowy system chłodzenia top-down prowadzi wodę chłodzącą w głowicy cylindra bezpośrednio z góry do miejsc najbardziej obciążonych termicznie, zmniejszając ich zużycie. W silniku D3876 MAN zastosował na górnej krawędzi tulei cylindrowej pierścienie termiczne, które przeciwdziałają tworzeniu się nagaru olejowego, a zatem zużyciu powierzchni bieżni. Dzięki temu silniki zużywają mniej oleju i zapewniają niezawodne smarowanie cylindrów.

Dwustopniowe turbodoładowanie zapewnia zasilanie silnika w powietrze do spalania w szerokim zakresie obrotów. Już przy 930 obrotach na minutę silnik MAN D3876 zapewnia pełen moment obrotowy w przedziale 2 500 do 3 000 Nm, w zależności od mocy silnika.

Silniejszy system Air Pressure Management

Analogicznie jak w modelach EfficientLine MAN oferuje także w swoim flagowym modelu sprężarkę powietrza pracującą w zależności od zapotrzebowania. System Air Pressure Management (APM) w ruchu dalekobieżnym redukuje czas pracy sprężarki o 90% w porównaniu z pracującą bez przerwy tradycyjną sprężarką powietrza. Jest to również czynnik przyczyniający się do redukcji zużycia paliwa.

Systemy zwalniaczy o mocy hamowania do 600 kW

Hamulce silnikowe o dużej mocy jako systemy nieulegające zużyciu zapewniają wysokie bezpieczeństwo. Są to zwalniacze pracujące przy dużych obrotach silnika zapewniające dużą skuteczność hamowania, w zależności od włączonego biegu, także podczas jazdy z niewielką prędkością. Hamulec Exhaust Valve Brake (EVB) w modelu MAN TGX D38 oferuje moc hamowania do 340 kW.

W ciężkich pojazdach z silnikiem D38 po raz pierwszy zastosowano jeszcze silniejszą wersję zwalniacza: Turbo EVB. Dzięki odpowiednio dobranemu doładowaniu w trybie hamowania silnikiem zwalniacz ten może osiągnąć moc hamowania na poziomie 600 kW. System Turbo EVB będzie początkowo dostępny w pojazdach TGX D38 przeznaczonych do transportu ciężkiego, a następnie ma się również pojawić w pojazdach stosowanych w ruchu dalekobieżnymch i trakcyjnych.

W modelu MAN TGX D38 hamulec silnikowy, intarder i hamulec główny – sterowane przez BrakeMatic wzajemnie się zazębiają. Intarder nowej generacji zapewnia moment hamowania 3 500 Nm i moc hamowania 500 kW.

Paleta modeli MAN TGX D38

Pojazdy TGX są dostępne w wersji do ruchu prawo- i lewostronnego oraz z kabinami XL, XLX i XXL. Dla klientów zainteresowanych obsługą dalekich tras i pojazdami trakcyjnymi dostępne są ciągniki siodłowe oraz podwozia 4×2 z zawieszeniem resorowo-pneumatycznym i w pełni pneumatycznym. Pojazdy trzyosiowe o konfiguracji napędu 6×2, także z osią pchaną i wleczoną, mają większą całkowitą masę dopuszczalną. W wersji 6×4 z napędem na dwie osie pojazd TGX D38 zapewnia optymalną trakcję w ciągnikach siodłowych i w podwoziach trakcyjnych. Czteroosiowe pojazdy do transportu ciężkiego w konfiguracji 8×4/4 z dwoma napędzanymi osiami tylnymi są przystosowane do 41 ton masy całkowitej i 250 ton masy całkowitej zestawu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!