The Drivers’ Fuel Challenge rozstrzygnięty

26 września 2014, 14:45

Dzięki rozważnej jeździe Christian Scheiflinger z Austrii odniósł zwycięstwo w światowym finale konkursu The Drivers’ Fuel Challenge 2014, w którym zmierzyło się 23 najlepszych kierowców.

– „Trzeba umieć właściwe reagować na sytuację drogową i umiejętnie spożytkować ogromną energię w pełni załadowanego samochodu ciężarowego znajdującego się w ruchu. Dobry kierowca wie, jak obrócić ciężar pojazdu na swoją korzyść” – mówi Andrew Low, menedżer ds. szkoleń kierowców w Volvo Trucks, odpowiedzialny za merytoryczny aspekt The Drivers’ Fuel Challenge.

W przeciętnej firmie transportowej koszty paliwa stanowią nieco ponad jedną trzecią kosztów całkowitych. Z własnych badań Volvo Trucks wynika, że kierowca może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 procent, co w dłuższej perspektywie oznacza ogromne oszczędności dla firmy.

– „Ważny czynnik to doskonała znajomość pojazdu i jego reakcji na Twoje polecenia. Jeśli w pełni rozumiesz Twój samochód ciężarowy, jak się zachowuje i jak reaguje, możesz udoskonali swoją jazdę, a także ekonomikę paliwową.” – mówi Christian Scheiflinger.

Jazda ekonomiczna w trzech krokach

  1. Dostosuj się: Żeby jeździć ekonomicznie, kierowca musi nauczyć się odczytywać sytuację drogową i dostosowywać się do niej. Należy zachowywać jak największą płynność jazdy – bezustannie.
  2. Przewiduj: Kierowca musi być ciągle przygotowany na nieoczekiwane sytuacje – nagłe hamowanie pojazdu poprzedzającego, pojawienie rowerzysty za zakrętem itp. Oszczędny kierowca to taki, który zachowuje czujność i który zawsze jest o krok przed innymi użytkownikami drogi.
  3. Poznaj swój pojazd: Aby móc do maksimum wykorzystać możliwości samochodu ciężarowego, należy dobrze poznać jego wyposażenie i funkcje. Znajomość reakcji pojazdu i stylu jazdy odpowiedniego dla poszczególnych sytuacji stanowi ważny krok w kierunku redukcji zużycia paliwa.
     

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!