Coraz więcej miejsc pracy w logistyce

13 października 2014, 15:35

Branża TSL stanowi jedną z najdynamiczniej rozwijających się w kraju. Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia w IV kwartale 2014 roku sektor ten odnotuje najwyższą wśród badanych branż prognozę netto zatrudnienia wynoszącą +15 proc. Na rynku pracy w Polsce poszukiwani są specjaliści oraz menedżerowie do spraw zarządzania procesami logistycznymi.

Według statystyk GUS rejestrowane bezrobocie w grupie 25-34 w I kwartale 2014 roku wynosiło 28,8 proc. Oznacza to, że jedna osoba na cztery w tej grupie pozostawała bez pracy. Jednocześnie na rynku pojawiają się symptomy ożywienia, co przekłada się na większy popyt na pracowników. Jedną z najbardziej chłonnych branż pod tym względem jest sektor logistyczny. Jak wynika z danych pracuj.pl, do kwietnia 2014 liczba ofert pracy w sektorze TSL w ujęciu rocznym wzrosła o 38 proc.

Firm transportowych w kraju jest stosunkowo dużo, niemniej znaczna konkurencja przekłada się na potrzebę optymalizacji kosztów oraz usprawnienia procesu zarządzania flotą, a tu z pomocą przychodzi telematyka. System FMS to jednak nie wszystko. Spedytor musi umieć z niego korzystać.

– „Chociaż nadal w branży TSL dominują mikroprzedsiębiorstwa, to jednak coraz częściej można spotkać duże firmy wyspecjalizowane w danym segmencie, szukające rozwiązań w dziedzinie profesjonalnego zarządzania. Nie dziwi zatem rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów gotowych podjąć się takich zadań. Swoją edukację rozpoczynają już od najmłodszych lat” – mówi Marcin Łaszcz, Project Engineer firmy Transics International.

– „Widząc wymagania, jakie rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi, Wyższa Szkoła Logistyki oferuje program adekwatny do oczekiwań pracodawców. Doświadczenie wykładowców i wiedza, którą przekazują, rzetelnie przygotowują studentów do rozpoczęcia kariery w sektorze TSL” – mówi Alicja Gruszczyńska, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Pojawia się coraz więcej inicjatyw edukacyjnych, mających na celu budowanie świadomości czym jest zarządzanie transportem już na etapie szkoły średniej. Jedną z nich jest organizowana przez WSL olimpiada logistyczna dla uczniów techników z całej Polski. Tak jak w przypadku innych olimpiad przedmiotowych, jej laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

– „Transics International wspiera inicjatywy edukacyjne, które pomagają rozbudzić wśród młodych ludzi zainteresowanie tematyką logistyczną. Współpracę z organizatorem VII Olimpiady Logistycznej oraz tytuł Złotego Sponsora wydarzenia traktujemy jako swego rodzaju inwestycję, która przyniesie branży wykwalifikowanych pracowników. Jesteśmy również otwarci na podjęcie współpracy z młodymi adeptami TSL, aby wprowadzić ich w meandry telematyki, która powoli przestaje być pieśnią przyszłości i cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorstw transportowych. Dzieje się tak ponieważ właściciele firm sektora TSL są świadomi korzyści, jakie daje im telematyka: optymalizacja kosztów operacyjnych floty, zwiększona wydajność oraz jeszcze bardziej profesjonalna obsługa klienta to tylko niektóre z zalet, jakie dają systemy telematyczne” – podsumowuje Marcin Łaszcz. 
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!