System telematyczny Shell FuelSave

16 października 2014, 10:54

Coraz więcej przedsiębiorstw szuka rozwiązań, które pozwalają nie tylko na optymalizację kosztów prowadzonej działalności, ale także umożliwiają monitorowanie ekologicznego stylu jazdy kierowców i automatycznie mierzą emisję dwutlenku węgla. Jednym z takich rozwiązań są systemy telematyczne.

Zarządzanie emisją CO2

System telematyczny Shell – Shell FuelSave Partner – umożliwia dokładny pomiar ekonomicznego i ekologicznego stylu jazdy.  Ułatwia on także kontrolę i zarządzanie emisją CO2 na skutek spalania paliwa. Dzięki pozyskanym z systemu informacjom właściciele flot mają możliwość udzielenia kierowcom konstruktywnej informacji zwrotnej na temat stylu jazdy.

– „Stworzyliśmy system Shell FuelSave Partner, by wesprzeć menedżerów flot w zarządzaniu gospodarką paliwową oraz flotą pojazdów ciężarowych. System pozwala operatorom flot obniżyć zużycie paliwa nawet do 10% i poprawić efektywność pracy kierowców, co w konsekwencji przekłada się na optymalizację kosztów prowadzonej działalności transportowej. Ponadto, dbamy o to, by nasi klienci mogli równoważyć emisję dwutlenku węgla powstałego podczas wykonywanych operacji transportowych, dlatego przygotowaliśmy dla nich zintegrowany z systemem moduł analityczny, który automatycznie oblicza kluczowe dla środowiska wskaźniki” – powiedziała Magdalena Żagiel, Shell FuelSave Partner Product Manager CEE.

Shell FuelSave Partner automatycznie kalkuluje emisję dwutlenku węgla w przeliczeniu na tonę, milę czy też kilometr, pozwalając zarządcom flot obliczyć ślad węglowy (carbon footprint), jaki wytwarza dana firma. Wartość emisji CO2 przedstawiana jest w procentach. Jest to niezwykle istotny parametr dla firm odpowiedzialnych społecznie i ich partnerów, dla których taka informacja jest coraz częściej niezbędna do zawarcia kontraktu.

Liga kierowców

System daje również możliwość generowania tzw. „Ligi kierowców”, czyli rankingu, w którym wszyscy kierujący z danej floty rywalizują o miano najlepszego eko-kierowcy w cyklu dobowym, tygodniowym, miesięcznym lub w innym zdefiniowanym okresie. Takie rankingi mogą stanowić podstawę systemu premiowego pracowników. Motywują one również kierowców do doskonalenia swoich umiejętności w obszarze prowadzenia pojazdów i jednocześnie do rywalizacji z kolegami z pracy o tytuł najbardziej ekonomicznego i ekologicznego kierowcy. Najlepsi z nich mają możliwość konkurowania ze sobą w corocznym Europejskim Konkursie Kierowców Shell FuelSave Partner.

Eko-coaching kierowców

System Shell FuelSave Partner umożliwia także monitorowanie czynników efektywności floty związanych z ekonomiczną i ekologiczną jazdą. Na podstawie wygenerowanych raportów można analizować zachowania kierowców, wskazywać obszary do poprawy, a następnie monitorować ewentualne zmiany.

Jednym z kluczowych raportów, służącym do kompleksowej oceny stylu ekojazdy kierowców we flocie jest Raport Zbiorczy. To przejrzyste zestawienie wszystkich danych dotyczących zużycia paliwa przez poszczególnych kierowców. Raport zawiera dodatkowe wskazówki na temat ekonomicznych zachowań podczas jazdy, które kierowca w łatwy sposób może zinterpretować i zastosować w przyszłości. Raporty mogą być generowane dla dowolnego okresu oraz dowolnej liczby kierowców, np. dzienny raport dla kierowcy czy raport dla danej zmiany kierowców.

Warto pamiętać, że ekonomiczna i ekologiczna jazda oznaczają nie tylko oszczędności finansowe czy mają wpływ na ochronę środowiska. Odpowiedni sposób prowadzenia pojazdu ogranicza również ryzyko wypadków, co przekłada się na niższe koszty prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego, a także pozytywnie wpływa na wizerunek firmy na rynku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!