10 tysięcy autobusów z fabryki we Wrocławiu

13 listopada 2014, 16:28

Linię produkcyjną fabryki Volvo we Wrocławiu opuścił 10-tysięczny autobus – międzymiastowy Volvo 8900. Pojazd został uroczyście przekazany klientowi – szwedzkiemu operatorowi transportu publicznego – firmie Nobina. To nie jedyny powód do świętowania sukcesu w tym roku. W 2014 wrocławska fabryka Volvo po raz pierwszy wyprodukuje ponad 1000 autobusów w jednym roku.

Produkcja autobusów Volvo rozpoczęła się we Wrocławiu w 1996 roku. Na przestrzeni lat fabryka sukcesywnie zwiększała roczny wolumen produkcji, sięgając ponad tysiąca wyprodukowanych pojazdów tym roku. Pierwszy autobus miejski wyprodukowany we Wrocławiu w 1996 roku do dziś jeździ we flocie MPK Wrocław.

W ostatnich latach fabryka została zmodernizowana. Zostały też wprowadzone nowoczesne metody zarządzania produkcją i organizacją pracy, takie jak np. Volvo Production System. Jest to metoda oparta o zasady Lean Manufacturing, stosowana w celu zwiększania efektywności produkcji i podnoszenia jakości produktów, a także w celu doskonalenia sposobów pracy, zarówno w obszarze produkcyjnym, jak i w biurach.

Obecnie wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych.

W 2010 roku, we wrocławskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Do tej pory firma sprzedała już ponad 1500 hybryd operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach. W kolejnych krokach firma wprowadziła na rynek hybrydę przegubową, a we wrześniu br. oficjalnie zaprezentowała elektryczną hybrydę Volvo 7900 na Targach IAA w Hanowerze.

– „Volvo Polska jest częścią lokalnej, wrocławskiej społeczności od blisko dwudziestu lat. Do tej pory, nie tylko wyprodukowaliśmy imponującą liczbę dziesięciu tysięcy autobusów, ale także wprowadziliśmy do produkcji innowacyjny autobus hybrydowy Volvo, który już został dostarczony do wielu firm transportu publicznego w całej Europie. Cieszy fakt, iż jeden z naszych pojazdów hybrydowych jeździ po ulicach Wrocławia i służy mieszkańcom miasta.” – powiedział Bengt Lundström, Wiceprezes ds. Przemysłowych, Region Europa, Volvo Bus Corporation i dodał:  – „Jesteśmy również wiodącym pracodawcą w mieście i w regionie, wyróżnionym tytułem Top Employer za najwyższe, międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Osiągnięcia, które świętujemy dzisiaj, stanowią wyjątkowy powód do dumy dla firmy Volvo Polska i dla ponad trzech tysięcy pracowników w Polsce.” – dodał.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!