Hanower wybiera elektryczne Solarisy

8 grudnia 2014, 10:27

Na początku grudnia 2014 roku Solaris podpisał z hanowerskim przedsiębiorstwem üstra Hannoversche Verkehrsbetriebe kontrakt na dostawę trzech autobusów Solaris Urbino 12 electric. Będą to pierwsze autobusy elektryczne Solarisa nowej generacji, która swoją premierę miała w październiku tego roku podczas targów IAA w Hanowerze.

Dostawa tych pojazdów do stolicy Dolnej Saksonii będzie mieć miejsce pod koniec 2015 roku. W 12-metrowych Urbino electric zostanie zamontowana nowatorska oś elektryczna ZF AVE 130, w której konstrukcję wbudowane będą dwa niezależne silniki elektryczne. Rozwiązanie to pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni pasażerskiej, a także obniży masę pojazdu. Niska waga autobusów wynika dodatkowo z faktu, że konstrukcja nowego Solarisa jest o kilkaset kilogramów lżejsza od swojego poprzednika. W elektrobusach zostaną zastosowane litowo-tytanowe baterie o pojemności 120 kWh.

Elektryczne autobusy dla Hanoweru będą posiadać innowacyjny system ładowania dachowego, który pozwoli im kursować na linii przez cały dzień, bez konieczności powrotu do zajezdni. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu zewnętrznej ładowarki o mocy aż 450 kW, znajdującej się na trasie przejazdu. Pojazdy będą pobierały energię elektryczną za pośrednictwem pantografu firmy Schunk. Proces ładowania będzie trwał jedynie od 4 do 6 minut i umożliwi całodzienne odbywanie kursów. Nocą w zajezdni baterie będą ładowane do pełna tradycyjną metodą plug-in, przy użyciu ładowarek o mocy 32 kW. Dla nowych Solarisów przewidziano kursy na reprezentacyjnych liniach 100 oraz 200, które łączą ze sobą najważniejsze zabytki miasta.

Obecnie üstra dysponuje w swojej flocie już 29 hybrydowymi autobusami z Bolechowa i posiada opcję na zakup kolejnych 24. Dodatkowo w Hanowerze jeżdżą 52 autobusy Urbino 12 z napędem spalinowym.

Elektryczne autobusy marki Solaris są obecne na niemieckim rynku od marca bieżącego roku. Te bezemisyjne pojazdy zostały zakupione już przez Brunszwik, Drezno, Düsseldorf, Hamburg oraz Oberhausen.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!