Nowe Urbino nagrodzone za design

2 marca 2015, 10:51

Nowy Solaris Urbino został laureatem międzynarodowego konkursu iF Design Award 2015. Wspólna praca konstruktorów Solarisa oraz biura projektowego studioFT z Berlina została doceniona przez 53-osobowe jury, złożone ze specjalistów w dziedzinie designu.

O wyłonieniu zwycięzców zdecydowali jurorzy z ponad 20 krajów, którzy w dniach 20-22 stycznia obradowali w budynkach hamburskiego portu, oceniając prawie pięć tysięcy propozycji z całego świata. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 27 lutego w halach BMW World w Monachium. Kapituła iF przyznaje niezależne nagrody za wzornictwo już od 1953 roku.

Nagrodzony Urbino miał swoją światową premierę podczas targów IAA Nutzfahrzeuge 2014 w Hanowerze. Intencją konstruktorów było stworzenie pojazdu, który swoim wyglądem i atrakcyjnym wnętrzem zachęci do częstego korzystania z komunikacji publicznej. Podczas prac projektowych zadbano m.in. o zwiększenie przestrzeni pasażerskiej, zastosowano szersze i wyższe drzwi czy zainstalowano większą liczbę miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi. Przyjemną jazdę zapewniają dodatkowo większe szyby oraz LED-owe oświetlenie wnętrza.

– „Bardziej wyrazisty design nowych Solarisów wskazuje na to, że producent jest gotów zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stoją przed transportem publicznym przyszłości. Końcowy rezultat, który przyczyni się do wzrostu satysfakcji i komfortu pasażerów, kierowców oraz przewoźników, jest wynikiem intensywnej pracy całego zespołu. Nowe Urbino jest produktem, w którym spójny jest design zarówno bryły, jak i wnętrza autobusu. Cieszymy się, że wartość tej koncepcji docenili jurorzy konkursów iF Design oraz Top Design. To niezwykle ważne wyróżnienia dla całego zespołu pracującego przy tym projekcie” – powiedział Jens Timmich, współtwórca designu pojazdu z berlińskiego studioFT.

Efekt prac polskiego producenta został również nagrodzony na rodzimym rynku. Nowy Solaris otrzymał nagrodę TOP Design, przyznawaną w ramach targów „arena DESIGN”, które w dniach 17-20 lutego zgromadziły w Poznaniu praktyków nowoczesnego wzornictwa przemysłowego z całego świata. Jury konkursu wyłoniło spośród zgłoszonych kandydatur te produkty, które są przykładem umiejętnego zastosowania oryginalnej stylistyki na polu biznesowym. Nowy Solaris otrzymał nagrodę w kategorii motoryzacja i transport publiczny.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!