Schwarzmüller zwiększył obrót o 37 mln euro

5 marca 2015, 12:30

Producent pojazdów użytkowych Schwarzmüller z Górnej Austrii ukończył miniony rok gospodarczy 2014 obrotem wynoszącym 272 mln euro (2013r.: 235 mln euro).

Schwarzmüller powyżej rynku

Do dobrego wyniku przyczynił się wzmożony wzrost dystrybucji na istniejących rynkach, wprowadzenie innowacyjnych produktów oraz rozbudowanie działalności usługowej.

W bieżącym roku Grupa Schwarzmüller oczekuje kolejnego wzrostu obrotów, tym razem do 300 mln euro. 25 lutego, Członek Zarządu [ang. Chief Executive Officer] Jan Willem Jongert oznajmił tę wiadomość na posiedzeniu firmy we Freinbergu.

Dzięki obrotowi w wysokości 272 mln euro Grupa Schwarzmüller znacząco zwiększyła swój dochód w porównaniu do 2013 roku (235 mln euro), a mianowicie o 37 mln euro. Oznacza to wzrost rzędu 16%, czyli znacznie ponad prognozę z lata 2014r., kiedy to spodziewano się obrotu w granicach 260 mln euro. Firma jest stabilna pod względem dochodu, a końcowe wyniki potwierdzające to będą przedstawione w sprawozdaniu finansowym. 27 % obrotu pochodzi z obszarów usług, które przynoszą obfite plony, tj. z obsługi klienta, jak i z wynajmowanych lub używanych pojazdów. W branży jest to już najwyższa wartość, którą chce się jednak jeszcze podwyższyć, cieszy się Jongert:

– „Jako czołowy producent towarzyszymy naszym klientom przez cały cykl życia ich pojazdu i oferujemy im szeroki serwis, który stale rozbudowujemy. Cieszymy się uznaniem klientów.”

Sieć serwisów obejmuje obecnie 350 stacji, celem tej rozbudowy jest to, aby każdy klient w zasięgu od 40 do 50 kilometrów mógł skorzystać ze stacji diagnostycznej.

Za przyczynę gwałtownego wzrostu Jongert uznaje wiele czynników. Koniunktura rynkowa była na dobry poziomie, spowolnienie inwestycji z ubiegłych lat powoli zmniejszało się. Firmie Schwarzmüller udało się rozwinąć prężniej niż rynek i zyskać w nim udziały. Dotyczy to przede wszystkim sektorów, w których przedsiębiorstwo w najbliższych latach chce odnotować wzrost:

– „Branża budowlana jest dla nas bardzo interesująca, w tym obszarze dysponujemy wysokimi kompetencjami i specyficznym know-how. Na przykład w zeszłym roku bardzo dobrze przyjęła się nowo rozwinięta wywrotka termiczna do przewozu mieszanki asfaltowej” – twierdzi Jongert.

Dodatkowo wzrósł zbyt w zarządzaniu odpadami i w rolnictwie. Obszarem o większym obrocie pozostaje tranzyt i na tym rynku Schwarzmüller odnosi największe sukcesy dzięki swym ultralekkim naczepom. Mają one przy swoim ciężarze własnym od 4 850 kg korzystne obciążenie użytkowe. Dzięki zoptymalizowanemu sposobowi ich budowy zmniejsza się przede wszystkim zużycie paliwa i tym samym także emisja CO2. Rozwój ośrodków wiedzy specjalistycznej okazał się korzystny dla produkcji. Dlatego też określone grupy produktów będą produkowane w trzech zakładach: w Hanzing (Austria), Žebráku (Czechy) i Budapeszcie (Węgry). W roku 2014 dwie trzecie pojazdów zostało wyprodukowane na Węgrzech i w Czechach.

Obrót w wysokości 300 mln euro celem na 2015 r.

Zmiany strukturalne w produkcji, dystrybucji i posprzedaży tworzą też i w roku 2015 podstawę ciągłego wzrostu.

– „Naszym celem jest 300 mln euro, a więc znowu dwucyfrowy wzrost i aktualny stan zleceń podąża w tym kierunku. Ze wzrostem idzie w parze dalsze zwiększanie produktywności, a tym samym także polepszanie wyniku firmy.“ – mówi Jongert

W roku 2015 Schwarzmüller zainwestuje około 10 mln euro, między innymi w automatyzację budowy z aluminium. Międzynarodowy związek produkcyjny Grupy będzie dalej optymalizowany, a moce produkcyjne jeszcze rozbudowywane.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!