Czy viaAUTO zlikwiduje korki na autostradach?

20 marca 2015, 14:25

Jeszcze przed wakacyjnym szczytem wyjazdowym Kapsch Telematic Services, operator systemu viaTOLL, planuje rozdystrybuować wśród kierowców kilkadziesiąt tysięcy viaAUTO – czyli urządzenia, umożliwiającego wnoszenie opłaty na autostradach elektronicznie bez konieczności zatrzymywania pojazdu na bramkach wjazdowych na autostrady.

Od czerwca 2012 roku, na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, w ramach systemu viaTOLL, działa dobrowolna usługa elektronicznej płatności za przejazd viaAUTO dla pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Statystyki generowane przez system wskazują, że nawet niewielkie zmiany w liczbie działających urządzeń wpływają na znaczne wzrosty w udziale transakcji elektronicznych – szczególnie na autostradzie A4 między Gliwicami a Wrocławiem. Zatem obecnie usługa viaAUTO jest najskuteczniejszym narzędziem walki z korkami autostradowymi.

Ubiegłoroczna promocja cenowa urządzeń viaAUTO przerosła oczekiwania zarówno organizatora Kapsch Telematic Services, jak i Generalnej Inspekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W ciągu niespełna dwóch tygodni operator systemu viaTOLL rozdystrybuował niemal 7 000 urządzeń – całą pulę przygotowaną na dwumiesięczną akcję promocyjną. Obniżenie ceny wraz z uruchomieniem specjalnych pasów preferujących płatność elektroniczną na placach poboru opłat wpłynęło
na znaczne zwiększenie zainteresowania usługą, jak i skokowy wzrost popytu, szczególnie w regionie śląskim. Upowszechnienie elektronicznego rozwiązania poprawiło drożność placów poboru, a użytkownikom pozwoliło na rzeczywisty komfort korzystania z autostrad bez barier.

– „viaAUTO to urządzenie, które pozwala zapomnieć o staniu w kolejkach na bramkach i daje możliwość przejazdu właściwie bez zatrzymywania się. To rozwiązanie podobne do internetowej odprawy na lotnisku, które sprawia, że wypełnienie obowiązkowej formalności przestaje oznaczać stratę czasu." – mówi Krzysztof Gorzkowski, dyrektor ds. komunikacji firmy Kapsch.

Aby dodatkowo zachęcić kierowców do korzystania z elektronicznego wnoszenia opłat na autostradach, od 20 marca operator systemu viaTOLL oferuje viaAUTO w promocyjnej cenie 120 zł, na co składa się opłata za urządzenie oraz gotowe do wykorzystania doładowanie wartości 50 zł na przejazdy. Tym razem promocja nie jest ograniczona czasowo i biorąc pod uwagę zeszłoroczne doświadczenia przygotowano kilkukrotnie więcej urządzeń.

– „Można powiedzieć, że poprzednia promocja była dla nas swego rodzaju badaniem rynku. Korzyści płynące z użytkowania viaAUTO oraz promocyjna cena zadziałały na potencjalnych użytkowników bardzo mocno i popyt na nie trochę nas zaskoczył. W związku z tym, postanowiliśmy przygotować nową ofertę: rozszerzyć tradycyjną sieć dystrybucji oraz uruchomić sklep internetowy. To odpowiedź na potrzeby klientów, które zostały zidentyfikowane w zeszłym roku – mówi Gorzkowski. – Cena 120 zł to w zasadzie jedyne 70 zł za urządzenie i 50 zł przedpłaty do wykorzystania na przejazdy. Biorąc pod uwagę nominalna cenę urządzenia bez doładowania 135 zł, jest to oszczędność o niemalże połowę." – dodaje Gorzkowski.

W okresie promocyjnym urządzenie viaAUTO będzie dostępne zarówno w tradycyjnej dystrybucji w ok. 50 lokalizacjach oraz w specjalnie uruchomionym sklepie internetowym (szczegóły na www.viaAUTO.info). 

– „Uruchomienie e-sklepu to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy chcieli dokonać zakupu urządzenia, a nie mogli pojawić się w stacjonarnych punktach dystrybucji. Mogę zapewnić, że w tym roku urządzeń wystarczy dla wszystkich chętnych. Liczba przygotowanych viaAUTO jest bardzo duża, dlatego nie ograniczamy promocji czasowo i potrwa co najmniej do wakacji." – wyjaśnia Gorzkowski.

Usługa viaAUTO działa na polskich autostradach od czerwca 2012 roku. Do końca 2014 roku użytkownicy autostrad wnieśli w ten sposób łącznie ponad 9 mln opłat, z czego ponad połowę w samym 2014 roku.

O wiele ciekawiej prezentuje się jednak statystyka wpływów z opłaty elektronicznej za pomocą viaAUTO na przekroju całego 2014 roku. Na poniższym wykresie dokładnie widać, w którym momencie rozpoczęła się ubiegłoroczna promocja cenowa i zaczyna wzrastać stopień wykorzystania urządzeń.

Jak działa viaAUTO?

Każdy użytkownik autostrady, poruszający się samochodem o DMC do 3,5 tony, zamiast płatności manualnej może wybrać usługę elektroniczną. Pozwala ona na uiszczenie opłaty za autostradę
bez zatrzymywania się: wystarczy zwolnić, podjechać pod szlaban i przejechać, gdy ten automatycznie się otworzy. Urządzenie viaAUTO instaluje się w prosty sposób na przedniej szybie (za lusterkiem wstecznym po lewej stronie), co więcej, nie jest przypisane do konkretnego pojazdu i w razie potrzeby może być ono wykorzystywane w więcej niż jednym samochodzie
tzn. można je przenosić między pojazdami.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!