Poprawiają się nastroje w branży logistyki w Polsce. Ponad połowa firm jest optymistycznie nastawiona do obecnych warunków biznesowych — czytamy w raporcie Confidence Index 2024.
Optymistycznie pierwszy raz od 2019 roku
Jak podaje Confidence Index, to pierwszy skok powyżej 50% (dokładniej 52%) w polskim badaniu wskaźnika optymizmu od pięciu lat. Wynik badania może składać się na kilka poszczególnych czynników określonych w ankiecie.
– Po trudnych warunkach gospodarczych, jakie panowały w ostatnich latach, w 2024 roku presja
wydaje się słabnąć. Poziom inflacji w Polsce jest znacząco niższy niż w ostatnich dwóch latach,
natomiast wyniki PKB za I kwartał 2024 roku oraz jego prognoza na pozostał ą część roku jest
pozytywna. Zwłaszcza dostawcy usług logistycznych z ostrożnym optymizmem patrzą na nadchodzący rok, pomimo wielu wyzwań rynkowych, w tym wzrostu kosztów pracy i niekorzystnych zmian kursów walut, które nie sprzyjają konkurencyjności. Pomimo tego nadal istnieją możliwości wzrostu. Sprzyja mu ożywienie popytu i rozwój infrastruktury, a także ważna rola Polski w handlu transgranicznym – mówi Michał Śniadała, szef działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE.
W ubiegłorocznym badaniu aż 56% respondentów oceniło sytuację biznesową za trudniejszą. W tym roku 56% uznało, że warunki są lepsze lub takie same (zamiast 44% w zeszłym roku), natomiast aż 4% stwierdziło, że warunki biznesowe są teraz znacznie korzystniejsze niż wcześniej. Dla porównania, tej ostatniej opcji rok temu nie wybrał nikt.
Co wpływa na optymizm?
Odpowiedzi przedstawicieli są różne, chociaż najwięcej (aż 39%) przedstawicieli branży pozytywnie oceniło przepustowość transportu. Na drugim miejscu (jedna trzecia odpowiedzi) zadeklarowana została wielkość powierzchni magazynowej, która pod koniec I kwartału 2024 wyniosła ponad 32,1 miliona metrów kwadratowych w całym kraju. Co ciekawe, aż 62% respondentów oceniło umiejętności pracowników na lepsze niż przeciętne na tle krajów Unii Europejskiej.
Oczywiście są też minusy. Przedsiębiorcy negatywnie oceniają wzrost cen paliw i energii (aż 2/3 odpowiedzi) oraz wyższe koszty pracy (60%).
Po bardzo udanych latach 2021 i 2022 na rynku magazynowym w Polsce, 2023 r. był czasem
większych wyzwań wynikających z trudnej i nie do końca przewidywalnej sytuacji makroekonomicznej. Jednak już w ostatnich miesiącach ubiegłego roku obserwowaliśmy poprawę nastrojów, która utrzymuje się także w pierwszych kwartałach tego roku. Potwierdzają to także w swoich odpowiedziach uczestnicy badania. Aż 56 proc. firm widzi zwiększone zapotrzebowania na powierzchnię logistyczną w 2024 r., ale liczy się z pewnymi wyzwaniami związanymi z jej pozyskaniem. 40 proc. planuje utrzymać zajmowaną powierzchnię, a jedynie 4 proc. rozważa jej zmniejszenie. Wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe wynika głównie z dynamicznego rozwoju e-commerce oraz potrzeb firm do zwiększania zapasów w obliczu niestabilnych łańcuchów dostaw – mówi Bartłomiej Hofman, Managing Director P3 Logistic Parks w Polsce.
Komentarze