14 dni płatności za transport bliżej niż kiedykolwiek

14 października 2024, 11:43

Obecnie obowiązującym terminem płatności za usługę transportową najczęściej jest 60 lub nawet 90 dni. Zwiększa to już i tak wysokie w tej branży ryzyko utraty płynności finansowej, a przecież nierzadko przewoźnicy na zapłatę czekają jeszcze dłużej. W tych realiach wprowadzenie 14-dniowego terminu płatności w transporcie brzmi jak cudowny sen. Sprawdzamy, dlaczego ten pomysł jest obecnie bliżej realizacji, niż kiedykolwiek wcześniej.

Spis treści:

  • Co to jest projekt “UD 18”?
  • Dodatkowe wymagania dla zleceniodawców
  • Od kiedy 14 dni płatności za transport?

 

W branży TSL, która hamuje już od kilkudziesięciu miesięcy, rośnie liczba firm, bankrutujących z powodu utraty płynności finansowej. Jeszcze więcej przewoźników redukuje floty, odstawiając pojazdy “pod płot” z braku zleceń. Sytuację w oczywisty sposób pogarszają zatory płatnicze, ale nawet bez nich przy tak niskich marżach i wysokich, comiesięcznych kosztach działalności, długie terminy płatności w transporcie zawsze stanowiły problem. Pojawiła się jednak nadzieja istotnych zmian w tym temacie.

Co to jest projekt “UD 18”?

Tajemniczo brzmiący projekt “UD 18” to inicjatywa Ministerstwa Finansów, którego celem jest wprowadzenie obligatoryjnego, 14-dniowego terminu płatności za transport drogowy towarów. Chodzi o to, aby ten krótki termin stał się obowiązującym standardem.

Jedyną alternatywą byłby termin 30-dniowy, ale jego przyjęcie wymagałoby zgody przewoźnika i zawarcia pisemnej umowy pomiędzy nim a zleceniodawcą. Po wprowadzeniu opisywanych zmian wszystkie inne, dłuższe terminy (np. 60 lub 90 dni) zostałyby zdelegalizowane.

Dodatkowe wymagania dla zleceniodawców

W ramach projektu nowelizacji tych przepisów pracuje się także nad wprowadzeniem nowych wymogów dla zleceniodawców transportów. Ministerstwo Infrastruktury chce nałożyć na firmy zlecające przewozy obowiązek upewnienia się, że zleceniobiorca posiada uprawnienia do wykonania usługi. Co więcej, trzeba będzie to potwierdzić za pomocą kopii lub oryginałów stosownych dokumentów, które zleceniodawca będzie musiał archiwizować aż przez 4 lata.

Od kiedy 14 dni płatności za transport?

Wszystko to brzmi wspaniale, ale przysłowiową łyżką dziegciu wydaje się możliwy termin wejścia w życie nowych przepisów. Rząd już założył, że stanie się to dopiero 24 miesiące od momentu przyjęcia poprawek. Tymczasem cały projekt “UD 18” jest dopiero w fazie konsultacji publicznych.

Z tego powodu ocenia się, że 14-dniowy termin płatności w transporcie może zacząć obowiązywać nie wcześniej, niż w 2026 roku, a większość komentujących uważa, że stanie się to dopiero w 2027 r. Pomimo tego, pomysł ten aktualnie jest bliżej wdrożenia, niż kiedykolwiek wcześniej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!