Przejechał 2,5 kilometra na tylnych kołach ciężarówki – rekord z 1992 roku pobity!

8 września 2023, 15:50

Rekord świata w jeździe na tylnych kołach ciężarówki został niedawno pobity. Francuz Patrick Bourny przejechał tak 2,5 kilometra, siedząc za kierownicą swojego Renault R390 Turbo Intercooler.

Renault R390 Turbo Intercooler należące do Patricka Bourny
Renault R390 Turbo Intercooler należące do Patricka Bourny/ fot. Patrick Bourny Facebook

Poprzedni rekord pochodził z 1992 roku. 20 sierpnia 2023 roku Patrick Bourny pobił go o 170 metrów. Dokładny dystans pokonany z kabiną w górze przez francuskiego kierowcę wyniósł 2420 metrów. I nie był to dystans pokonany na prostym odcinku. Pomimo oderwanych przednich kół samochód skręcał – umożliwiły to zmodyfikowane hamulce, w których prawy i lewy zacisk są obsługiwane oddzielnymi pedałami. Modyfikacje samochodu objęły również m.in. przeciwwagę, która unosi przód zaraz po starcie, ale z całą pewnością to kunszt kierowcy i znakomite umiejętności opanowania tej maszyny spełniły kluczową rolę w pobiciu rekordu.

Jak Patrick Bourny informuje na swoim profilu na portalu Facebook, jego Renault R390 należało do kierowcy wyścigowego Claude’a Cuyneta. Silnik V8 osiąga moc 650 KM oraz dysponuje potężnym momentem obrotowym niezbędnym, aby podnieść przód ciężarówki, gdy zjeżdża ona z górki.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!