Menu
Nowości Technika Ciekawostki
22.11 Ekologiczne wyzwania przed branżą TSL. Z czym wiąże się dekarbonizacja? 22.11 Girteka uruchamia program Alternative Fuel Program. Cel: promocja zrównoważonego transportu. 21.11 Konin podpisał umowę na zakup pięciu autobusów wodorowych. Kto dostarczy nowe pojazdy? 20.11 Sukces Volvo Trucks. Pięć gwiazdek w Euro NCAP. 19.11 Nowe opony ciężarowe GoodYear. O tyle mogą pomóc obniżyć zużycie paliwa.

Ciekawostki

Jak położyć naczepę na boku?

Kierowanie zespołem pojazdów złożonym z ciągnika siodłowego i naczepy wymaga wiedzy i doświadczenia. Trzeba pamiętać, że naczepa jest bardzo wrażliwa na działanie siły odśrodkowej na zakrętach, a zwłaszcza wówczas, gdy jest wysoko załadowana, a prowadzący zestaw zbyt mocno szarpie kierownicą.

Zestaw urwał mu drzwi – na własne życzenie!

Niejednokrotnie słyszy się utyskiwanie kierowców osobówek na sposób jazdy kierowców zestawów. Jednak życie pokazuje, że to kierowcy osobówek potrafią zachowywać się niefrasobliwie. Dobrym przykładem może być to co zrobił jeden z nich w filmie zamieszczonym poniżej. Jego nieuwaga narobiła sporo kłopotów zawodowemu kierowcy.

Pierwszy dzień w pracy i… chyba ostatni

Manewrowanie ciągnikiem siodłowym z naczepą wymaga przede wszystkim zrozumienia, po co kręcić kierownicą i w którą stronę. Poza tym, co tu ukrywać, potrzeba jeszcze trochę wprawy, doświadczenia, predyspozycji.

Mistrzowie manewrowania

Zawracanie na wąskiej jezdni, podjeżdżanie pod rampę, cofanie z przyczepą lub naczepą to dla kierowców wielkich ciężarówek codzienność.

Jak szybko przetransportować beton na budowie tamy?

Wielkie budowy często wymagają zaawansowanych rozwiązań. Turcy wykorzystali prosty, ale imponujący sposób, by dostarczyć beton na budowę.

Co jest nie tak z kierowcą tego zestawu?

Po Internecie krążą setki filmów przedstawiających dziwne zachowania kierowców pojazdów. Niektóre z nich naprawdę ciężko wyjaśnić. Oto przykład.

Z Norwegii do Wrocławia na jeden raz

Inspektorzy WITD w Szczecinie zatrzymali rutynowo Volvo norweskiego przewoźnika. Z pewnością zdziwili się, gdy okazało się, że kilkukrotnie przekroczył czas jazdy bez przerwy.

Kompilacja najdziwniejszych wypadków ciężarówek

W zawodzie kierowcy wystarczy chwila nieuwagi i… dzieje się bardzo źle. Przedstawione w filmie kraksy mogą być przestrogą dla mniej doświadczonych “driverów”.

1984 rok – za co MO upominała kierowców ciężarówek?

Stefan Kisielewski powiedział, że “socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju” – czy było tak naprawdę? Przypomnijmy sobie Dziennik Telewizyjny z 1984 roku, w którym pokazano problem jazdy na pusto.

Podciśnienie i nadciśnienie, czyli jak zgnieść cysternę

Zazwyczaj nie kojarzymy sobie powietrza z czymś ciężkim. Prawa fizyki są jednak nieubłagane i myślę, że mechanicy samochodowi też powinni je znać. Nacisk powietrza na 1 cm² powierzchni wynosi 1 kG. Jakie to może wywołać skutki, jeżeli w jakimś zbiorniku powstanie podciśnienie?