Innowacje dla zrównoważonego transportu w miastach przyszłości

15 czerwca 2015, 11:14

Podczas Wrocław Global Forum, firmy Volvo Polska i 3M wspólnie zorganizowały spotkanie biznesowe, pt. Innowacje dla zrównoważonego transportu w miastach przyszłości.

Jednym z największych wyzwań stojących obecnie przed dużymi miastami na całym świecie jest redukcja zanieczyszczeń oraz obniżenie poziomu hałasu. Zelektryfikowany transport autobusowy postrzegany jest jako wydajne kosztowo rozwiązanie poprawiające jakość powietrza oraz redukujące hałas.

Zaprezentowana podczas spotkania strategia Volvo, związaną z elektromobilnością, obejmuje autobusy hybrydowe, hybrydowo-elektryczne oraz w pełni elektryczne. Volvo 7900 Hybrid zużywa do 39% mniej paliwa i w odpowiednio mniejszym stopniu oddziałuje na klimat niż analogiczne autobusy w wersji diesel, natomiast w przypadku elektrycznej hybrydy oszczędność paliwa sięga 75%.

Wiele europejskich miast wykazuje zainteresowanie świadczeniem usług transportu publicznego w oparciu o autobusy niskoemisyjne. Grupa Volvo współpracuje z wieloma z tych miast w celu stworzenia modeli biznesowych i systemu rozwiązań dla zrównoważonego ruchu miejskiego przyszłości opartego na elektromobilności.

Od grudnia 2014 roku elektryczne hybrydy Volvo są wykorzystywane na linii nr 109 w Hamburgu. Od  marca br. osiem elektrycznych autobusów hybrydowych jeździ na trasie 73, która przebiega przez główne strefy Sztokholmu. W czerwcu rozpoczynają się w Göteborgu regularne przewozy wykorzystujące pierwsze, w całości elektryczne autobusy Volvo. Autobusy te są częścią ElectriCity – obszernego przedsięwzięcia pomiędzy sektorem korporacyjnym, instytucjami badawczymi oraz agencjami publicznymi, które zajmuje się zagadnieniami związanymi z rozwojem nowych rozwiązań dla transportu publicznego.

Jednym z rynków, dla których 3M tworzy innowacyjne rozwiązania jest branża motoryzacyjna. Współpraca z producentami różnego typu pojazdów ma w firmie prawie stuletnią tradycję. Wyzwania stojące współcześnie przed producentami m.in. autobusów i samochodów inspirują naukowców 3M do poszukiwania odpowiednich rozwiązań. To właśnie dzięki innowacjom 3M możliwy jest postęp technologiczny w produkcji środków transportu. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. rozwiązania przyczyniające się do zmniejszenia wagi pojazdów, co skutkuje niższym zużyciem paliwa. Produkty 3M pozwalają także zwiększyć komfort podróży poprzez redukcję hałasu. Konkretne zastosowanie technologii 3M zostało zaprezentowane na przykładzie współpracy z wiodącym producentem autobusów – firmą Volvo.

– „Wrocław jest dla 3M szczególnie ważny. To właśnie w tym mieście od ponad 10 lat inwestujemy w zakłady produkcyjne. Dziś jest to największe w Europie miejsce produkcji koncernu 3M. Poza produkcją, szczególnie duży nacisk kładziemy na rozwój naszych zasobów w dziedzinie badań i rozwoju. Dzięki temu możemy m.in. z klientami takimi, jak Volvo wypracowywać rozwiązania i wdrażać technologie służące większej wydajności, wyższemu komfortowi oraz skuteczniejszej ochronie środowiska. W ten sposób wspólnie kontrybuujemy na rzecz transportu bardziej zrównoważonego będącego przyszłością polskich i europejskich miast. Cieszę się, że w ramach obecności 3M podczas Wrocław Global Forum, mamy okazję zaprosić gości do zapoznania się z innowacjami 3M i zaprezentować w jaki sposób nauka może znaleźć zastosowanie z codziennym życiu każdego z nas” – powiedział Sebastian Arana, Dyrektor Zarządzający 3M w Polsce.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!