“Bezpieczny – widoczny na drodze” – akcja Winkler Polska

26 października 2015, 9:29

Firma Winkler Polska przeprowadziła akcję społeczną „Bezpieczny – widoczny na drodze”. Jej celem była poprawa bezpieczeństwa dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych klas 1-3 oraz przypomnienie, że właśnie w miesiącach jesienno-zimowych należy zachować szczególną ostrożność na drodze ze względu na szybko zapadający zmierzch oraz częste opady atmosferyczne.

WinklerPiesi poruszający się o tej porze roku po zmroku stają się mniej widoczni, a przez to także mniej bezpieczni. Sądzą też często, że jeżeli widzą nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd lub jego światła, to i oni są dobrze widziani przez kierującego samochodem. W ciemności przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 20 metrów, a pieszy ubrany w jasny strój z odległości – około 50 metrów. Elementy odblaskowe zdecydowanie poprawiają widoczność i w wielu przypadkach ratują życie, ponieważ osoby wyposażone w odblaski są widoczne z odległości większej niż 150 metrów. Elementy odblaskowe są tak dobrze widoczne ponieważ odbijają światła. Jest to bardzo ważne ze względu na to, minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Samochód poruszający się z prędkością  np. 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów. Im wcześniej kierowca zauważy pieszego tym skuteczniej zahamuje.

Akcją  „Bezpieczny – widoczny na drodze” objęte zostały dzieci z wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych klas I-III. W ramach akcji dla dzieci  przygotowanych zostało 3 000 kompletów odblaskowych składających się z kamizelek i opasek odblaskowych.

Kamizelki i opaski trafiły między innymi do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15: do Przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 25, do Szkoły Podstawowej nr 28, do przedszkolaków z Przedszkola nr 58 i z Przedszkola Omnibus , do Przedszkola nr 22 Muchomorek, a także do Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek oraz Integracyjnego Punktu Przedszkolnego. Na wycieczki przedszkolne i szkolne w kamizelkach Winkler wyruszy jeszcze we wrześniu tego roku 3 000 dzieci. Akcja została ciepło przyjęta przez dzieci i dyrektorów placówek oświatowych. Wrzesień to miesiąc, w którym w przedszkolach i szkołach odbywają się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa jest niezmiernie ważna – oprócz tego, że należy używać elementów odblaskowych, trzeba też wiedzieć, jak je prawidłowo nosić.

Odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących i nadjeżdżających z obu kierunków z tyłu i z przodu.  Dzieci do 15 roku życia poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.  W ramach akcji Winkler Polska wspólnie z dyrektorami szkół i pedagogami  stara się namówić dzieci, aby nosiły elementy odblaskowe, nawet wtedy, gdy  przepisy tego nie wymagają, czyli nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie się poruszają i  najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosną. Organizatorzy i propagatorzy akcji „Bezpieczny – widoczny na drodze” mają nadzieję, że poprzez poprawę widoczności dzieci na drogach przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych, co  – z racji profilu firmy i jej działalności jest tematem szczególnie ważnym i bliskim Zarządowi oraz wszystkim pracownikom firmy Winkler Polska.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!