Jak produkuje się pompy wody? Fabryka febi bilstein.

12 listopada 2015, 10:04

Większość części zamiennych do samochodów użytkowych firma febi produkuje we własnej fabryce znajdującej się w miejscowości Ennepetal, w której mieści się główna siedziba firmy. Między innymi wytwarzane są tu odłączane pompy wody do spełniających normy Euro V i Euro VI silników DAF i Volvo.

febKontrolowanie temperatury roboczej nowoczesnych silników samochodów użytkowych ma kluczowe znaczenie dla obniżenia spalania paliwa oraz redukcji emisji zanieczyszczeń. Odpowiednie sterowanie odpowiada za możliwie jak najszybsze osiągnięcie temperatury roboczej przez silnik, a później musi zadbać, by w sposób możliwie stały pracował on w tym optymalnym zakresie. Dlatego też elektronika wyparła dotychczasowe proste rozwiązania – w nowoczesnych silnikach pojazdów użytkowych obok elektrycznych termostatów i zaworów sterujących stosowane są również elektrycznie odłączane pompy wody.

Zamontowane w pompie wody sprzęgło wiskotyczne umożliwia sterowanie strumieniem płynu chłodzącego w zależności od potrzeb.

Uzależnione od sytuacji załączanie i odłączanie pompy wody może w zależności od warunków pracy pozwolić na zaoszczędzenie nawet 1,5 % paliwa, a przy okazji ma to bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Doskonale o tym wiedzą specjaliści od silników z Działu Ciężarowego firmy febi. Od niedawna oferta firmy z Ennepetal, która jest specjalistą w zakresie pojazdów użytkowych, obejmuje również odłączane pompy płynu chłodzącego do różnych silników Volvo i Renault spełniających normy Euro V i Euro VI.

Własna produkcja w Ennepetal

Od dawna oferta firmy febi obejmuje pompy cieczy. To co wyróżnia tę ofertę odłączanych pomp cieczy chłodzącej, jest fakt, iż są one produkowane w fabryce zlokalizowanej przy siedzibie firmy w Ennepetal.

Większość części zamiennych do samochodów ciężarowych firma produkuje sama. A historia ta rozpoczęła się w roku 1844, kiedy firma uruchomiła obróbkę metalu. Dzisiaj powierzchnia produkcyjna wynosi 10 000 m2. W halach stoją liczne obrabiarki CNC oraz najnowocześniejsze przyrządy kontrolne. Produkcja obejmuje praktycznie wszystkie operacje – od zakupu i kontroli materiałów, przez budowę narzędzi, hartowanie, obróbkę mechaniczną po wspomaganą komputerowo dokumentację jakości.

Mówiąc w ogromnym uproszczeniu odlane półfabrykaty korpusów są dostarczane paletowo, obrabiane, wyposażane w łożyska i uszczelnienia, sprawdzane, a na samym końcu pakowane w znane czerwone pudełka z logo „febi” i dostarczane do dystrybutorów. Jednakże rzeczywistość różni się od tego, co zostało przedstawione na zdjęciach. Produkcja pompy cieczy chłodzącej to bardzo precyzyjny proces. Wałek musi być idealnie spasowany z obudową. Kolejną krytyczną operacją jest zaprasowywanie sprzęgła – pasowanie i szczelina kotwicy muszą się dokładnie zgadzać. Zapewnia to specjalna prasa.

Poniżej poglądowe zdjęcia z procesu produkcji w fabryce w Ennepetal.

febi

Na podstawie materiałów febi

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!