Inspekcja Transportu Drogowego zostanie zlikwidowana

19 listopada 2015, 13:17

Nowy rząd zapowiedział likwidację Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Będzie to jedna z reform, mająca na celu znaczne wzmocnienie sił policji. Dzisiejsza ITD ma zostać włączona do drogówki, a jej funkcjonariusze zyskają nowe uprawnienia.

ITD

ITD do likwidacji

Plan gruntownych zmian w służbach drogowych ujawnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, przepytywany na antenie radia RMF FM. Jego zdaniem, Inspekcja Transportu Drogowego ma zostać zlikwidowana, a jej funkcjonariusze włączeni do służb policji drogowej. Celem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wzmocnienie sił drogówki.

MSWiA zamierza powołać instytucję zastępcy komendanta Komendy Głównej Policji, który będzie odpowiedzialny za policję drogową oraz włączonych do nich funkcjonariuszy ITD. Sami funkcjonariusze po transferze do drogówki mają zyskać nowe uprawnienia – takie same jak policja. Obecnie oficjalnie nie są funkcjonariuszami służb mundurowych, a mają zatrudnienie w oparciu o kodeks pracy.

Zapowiedzi są częściowo zbieżne z oczekiwaniami pracowników ITD, który jeszcze w październiku b.r. pikietowali pod budynkiem Ministerstwa, żądając m.in. takich samych uprawnień jak policjanci.

W związku z licznymi skargami na działalność ITD, instytucję tę miał reformować już poprzedni rząd. W 2012 r., Minister Transportu w rządzie PO, Sławomir Nowak zapowiedział, że dokładnie przyjrzy się skargom na funkcjonowanie ITD i dokona reogranizacji inspekcji. Swój plan przedstawiała później także minister Bieńkowska. Sytuacja nie uległa jednak znaczącej poprawie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!