Kampania społeczna uczy kierowców „TIRów” jak jeździć

8 grudnia 2015, 14:29

Autostrada Wielkopolska SA w akcji „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” zwraca uwagę na problem bezmyślnego wyprzedzania. W pierwszym komunikacie kampanii zwrócono uwagę przede wszystkim na niebezpieczeństwa powodowane przez kierowców ciężarówek.

kampania bezpieczna jazdaW projekcie wzięli udział: dziennikarz motoryzacyjny Juliusz Szalek i były pilot rajdowy Maciej Wisławski. W  filmie zawierającym drastyczne sceny apelują do kierowców „Pohamuj się – nie wyprzedzaj bezmyślnie!”. Twórcy kampanii, nad którą patronat sprawuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zwracają uwagę na rosnącą w Polsce liczbę rejestracji samochodów ciężarowych (w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku zostało zarejestrowanych 98 194 TIR-ów, stan na koniec 2014 roku to 3 037 427). W ten sposób sugerują, że to właśnie „TIRy” są częstym powodem niebezpiecznych sytuacji przy wyprzedzaniu.

– „Natężenie ruchu – także na koncesyjnym odcinku autostrady A2 – jest coraz większe, dlatego są nam potrzebne nie tylko dobre drogi, ale też edukacja z zakresu bezpiecznej jazdy. Na autostradzie bardzo częstym problemem są wyprzedzające się TIR-y. Ich kierowcy, rozpoczynając manewr wyprzedzania drugiego samochodu ciężarowego, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak szybko zbliża się do nich samochód osobowy poruszający się lewym pasem. Skutki mogą być tragiczne, dlatego w trzeciej edycji akcji Bezpieczna jazdA2 namawiamy do pohamowania się od bezmyślnego wyprzedzania.” – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska SA .

Przesłanie akcji – #pohamujsie – zostało umieszczone na naklejkach, które nawiązują nie tylko do bezmyślnego wyprzedzania, ale też innych problemów drogowych jak jazda pod wpływem alkoholu, nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości, niepatrzenie w lusterko wsteczne. Trafiły one do kierowców poruszających się w dniach 14-15 listopada br. koncesyjnym odcinkiem autostrady A2. Dodatkowo na profilu AWSA na Facebooku publikowane są statystyki i wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy, prowadzone są także konkursy tematyczne.

Liczba_ofiar_wypadkow_na_swiecie

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!