Nowy Jedwabny Szlak – centrum logistyczne w Białej Podlaskiej

, 11 grudnia 2015, 10:57

Być może nie wszystkim znana jest idea Jedwabnego Szlaku 2.O. Jest to w miarę nowa idea zaproponowana przez władze Chińskie, połączenia Europy Zachodniej z Chinami drogą lądową. Polska może w tym projekcie odegrać kluczową rolę o ile oczywiście nasze władze staną na wysokości zadania.

js 2.0
Polska jest jednym z 5 państw Europy Środkowo-Wschodniej, które podpisały z Chinami porozumienie o współpracy w ramach nowego Jedwabnego Szlaku. Jesteśmy w uprzywilejowanych warunkach ze względu nasze położenie geograficzne. Jeżeli dodamy do tego względy ekonomiczne, stosunkowo niskie koszty inwestycyjne, możemy z optymizmem spoglądać na tę współpracę.

Na szczęście rządzący również są zainteresowani tym projektem i zamierzają zrobić wszystko co w ich mocy, aby do tej współpracy doszło. Pojawiają się nawet wstępne propozycje, aby w Białej Podlaskiej powstało centrum logistyczne. Znając moce przerobowe chińskiej gospodarki, być może będzie to jedno z największych centrów w Europie. Jak powiedział portalowi Wpolityce.pl wiceminister infrastruktury Jerzy Szmita – Wydaje się, że powinniśmy odpowiedzieć na to i przy autostradzie A2 zbudować własne centrum. Świetną lokalizacją byłaby oczywiście Biała Podlaska, gdzie byłoby można skorzystać z bliskości suchego portu w Małaszewiczach czy wojskowego lotniska. – powiedział Wiceminister – Polska jest jednym z 5 państw Europy Środkowo-Wschodniej, które podpisały z Chinami porozumienie o współpracy w ramach nowego Jedwabnego Szlaku. Na tym szlaku ważnym punktem są przygraniczne Małaszewicze z terminalem kontenerowym. Najpierw wschód Polski odczułby dobre efekty tego planu, ale jego dobra realizacja przysłużyłaby się całej wspólnocie. Kluczowe będzie dobre połączenie transportu kolejowego z drogowym i lotniczym – zaznacza Szmit.

Trzymamy zatem kciuki za powodzenie tego projektu, bowiem byłby to kopniak dla polskiej gospodarki, na który wszyscy czekamy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

slow-o, 1 lutego 2016, 2:55 0 0

Nie mam nic wspólnego z branżą ale już widać jak Niemcy i Francja próbują niszczyć polską flotę.

Odpowiedz

gosc, 3 lutego 2017, 0:27 0 0

Polska Panstwo Buforowe do zadeptania i do zanieczyszczenia srodowiska........nawet nie jest zaznaczone jedno miasto w Polsce ....(....)

Odpowiedz