Stacja LNG/CNG w Śremie oficjalnie otwarta dla klientów

16 grudnia 2015, 14:23

reci
Stacja w Śremie została oficjalnie otwarta 10 grudnia i przekazana do użytkowania, jest to pierwsza w Polsce i Europie Środkowej stacja LNG/CNG do tankowania pojazdów ciężarowych.

Należący do PGK Śrem obiekt mieści się przy drodze łączącej Śrem i Zaniemyśl. Pozwala na szybkie i efektywne napełnianie gazu ziemnego do miejscowej floty aut komunalnych, a także dla klientów zewnętrznych. Generalnym wykonawcą inwestycji oraz dostawcą gazu LNG jest firma Cryogas M&T Poland.

Stacja LNG/CNG została oddana do całodobowej dyspozycji klientów – już kilka minut po otwarciu pod dystrybutorami ustawiły się pierwsze auta do tankowania.

– Otwarcie własnej stacji LNG/CNG wpisuje się w długofalową strategię przejścia posiadanych przez PGK Śrem pojazdów komunalnych na oszczędny i ekologiczny napęd gazem ziemnym. – informuje Pan Paweł Wojna, Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Śremie – Od kilku lat firma sukcesywnie zaopatruje się w auta fabrycznie wyposażone w instalację zasilane metanem marki IVECO – Daily, Eurocargo, a także flagowy model – Stralis LNG.

Kluczem do finalnego sukcesu okazała się łączona oferta dla budowy stacji oraz realizacji dostaw gazu. – W wygranym przez Cryogas zamówieniu publicznym, oprócz wykonania instalacji tankowania LNG/CNG, przedstawiliśmy atrakcyjne warunki dostaw gazu ziemnego – mówi Jarosław Patyk, wiceprezes Cryogas M&T Poland. – Wdrożone rozwiązania dla PGK Śrem wychodzą naprzeciw oczekiwaniom operatorów flot, którzy decydując się na wybór napędu gazowego otrzymują w zamian gwarancję oszczędności względem oleju napędowego. Cena gazu ziemnego w czasie trwania umowy to stały parytet do notowań hurtowych Diesla.

Kilkuletnie doświadczenie z autami na CNG potwierdza zasadność inwestycji w napęd gazowy pod względem ekonomii i ekologii. Dlatego PGK Śrem postanowiło wykonać kolejny krok – zastosować metan w postaci skroplonej (LNG). Dzięki temu rozwiązaniu mogły zostać wdrożone najcięższe pojazdy na gaz ziemny, które przy jednym tankowaniu mogą pokonać nawet 600 kilometrów. Jest to nowa jakość na rynku, otwierająca przed operatorami dalekobieżnych flot możliwość znaczących oszczędności w wydatkach na paliwo.

Po uroczystej części spotkania, zgromadzeni goście mogli samodzielnie przekonać się jak funkcjonują instalacje do tankowania LNG/CNG, a także jak wygląda magazynowanie i transport gazu LNG dla potrzeb stacji. Rozwiązania te pokazano na przykładzie zamontowanych na stacji urządzeń, a także cysterny dla transportu LNG wystawionej przez Cryogas. Wykonawca stacji pokazał także dystrybutor do tymczasowego tankowania LNG, który pozwala na przeprowadzenie testów pojazdów lub tymczasowe tankowanie LNG w dowolnej lokalizacji.

Stacja LNG/CNG w Śremie – ogólna charakterystyka:

  • Na stacji zamontowano jednostanowiskowy dystrybutor tankowania LNG z końcówką JCCarter oraz dwustanowiskowy dystrybutor tankowania CNG z końcówkami NGV-1.
  • Gaz ziemny pobierany jest ze zbiorników buforowych. Dla LNG jest to także główny zbiornik gazu dla całej stacji. Dla CNG ustawiono dedykowany bufor posiadający 1.600 L pojemności wodnej.
  • Od momentu podpisania umowy na budowę stacji do otrzymania wszystkich wymaganych prawem dopuszczeń upłynęło 9 miesięcy. W tym czasie firma Cryogas zaprojektowała i wykonała obiekt oraz uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia dla uruchomienia tankowania gazu w trybie ogólnodostępnym.
  • Zamontowana infrastruktura została zaprojektowana dla zatankowania w ciągu kilku minut auta użytkowego na gaz ziemny.
  • Płatności za zatankowane paliwo można rozliczyć gotówką, jak i kartą płatniczą.
  • Obiekt mieści się przy składowisku odpadów w Mateuszewie. Dojazd do stacji możliwy jest bezpośrednio z drogi wojewódzkiej nr 432, łączącej Śrem i Zaniemyśl. Wjazd na stację znajduje się przy skrzyżowaniu z drogą gminną w Lucinach.
  • Stacja jest czynna dla wszystkich klientów od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00. Po podpisaniu umowy klienci zyskują możliwość tankowania gazu ziemnego w trybie całodobowym
  • Aktualne warunki tankowania LNG/CNG oraz ceny paliwa znajdują się na oficjalnej stronie internetowej PGK Śrem – www.pgk.srem.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!