Siłownie zewnętrzne dla kierowców – jest ich coraz więcej!

14 stycznia 2016, 14:56

Jeszcze kilka lat temu w Polsce nikt nie słyszał o idei przydrożnych siłowni dla kierowców ciężarówek. Dziś na terenie naszego kraju jest ich już kilkadziesiąt. Wszystko za sprawą działalności fundacji Truckerslife, szczególnie aktywnej w minionym – 2015 roku.

Po co powstały siłownie zewnętrzne?

Truckerslife jest organizacją non – profit działającą w branży transportu drogowego. Jej celem jest pomaganie zawodowym kierowcom w zmianie stylu życia. Z danych pozyskanych przez fundację wynika, że aż 80% kierowców samochodów ciężarowych i osobowych cierpi na nadwagę lub otyłość. To schorzenie w połączeniu z siedzącym trybem pracy sprzyja rozwijaniu się wielu chorób. Najczęściej (w 70%) są to choroby układu kostno-stawowego. Zatrważająco duża grupa kierowców (nawet 40%) cierpi na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Podstawowym powodem powyższych schorzeń jest przypisany do zawodu kierowcy brak ruchu. Tryb życia polegający na przebywaniu w ciężarówce lub na parkingu nie sprzyja aktywności fizycznej. Ta sytuacja na szczęście powoli się zmienia – dzięki powstawaniu siłowni zewnętrznych.

W 2015 roku fundacja Truckerslife uruchomiła łącznie 37 siłowni zewnętrznych dla kierowców. To wynik trzykrotnie lepszy niż w roku 2014. Łącznie punktów treningowych w całej Polsce jest już 50. To jeszcze nie wszystko, ponieważ plany fundacji sięgają budowy tysiąca tego typu punktów w całej Europie.

wyroznienie-sponsoraWszystkie plenerowe siłownie są bezpłatne dla korzystających. Skąd więc fundusze na ich stworzenie? Fundacja kieruje swoją ofertę przede wszystkim do firm z branży transportowej i motoryzacyjnej. Potencjalny sponsor nie wpłaca środków do ogólnej puli, ale funduje jedną, konkretną siłownię we wskazanej przez siebie lokalizacji. Wszyscy korzystający z urządzeń do ćwiczeń kierowcy, wiedzą kto jest sponsorem obiektu, ponieważ jest on oznaczony logotypami.

Gdzie szukać siłowni?

Początkowo parki treningowe powstawały na stacjach paliw. Obecnie można je znaleźć także przy serwisach samochodów ciężarowych oraz Miejscach Obsługi Podróżnych. Lista wszystkich lokalizacji znajduje się na stronie organizacji: www.truckerslife.eu

Fundacja nie tylko udostępnia sprzęt do ćwiczeń, ale także podpowiada jak ćwiczyć i jak zdrowo odżywiać się w trasie. Z jej strony można pobrać darmowe poradniki. Oczywiście całe oprzyrządowanie siłowni jest dostosowane do jej plenerowego charakteru. Nie znajdziemy tam ławeczki z pełnym kompletem ciężarów czy hantli. Maszyny umożliwiają przede wszystkim ćwiczenia rozluźniające i ruchowe – to czego najbardziej brakuje podczas długiej jazdy. Nie każda siłownia wygląda identycznie – fundatorzy wybierają z kilku dostępnych zestawów urządzeń.

Medyczny informator

Poza budową siłowni, fundacja zabiega o poprawę dostępu do opieki medycznej dla kierowców. W 2013 roku powstał projekt DocStop Polska. W jego ramach, w ubiegłym roku stworzono Medyczny Informator Kierowcy, w którym znalazło się 70 placówek medycznych zlokalizowanych w pobliżu parkingów TIR. Placówki te są w stanie udzielić kierowcy pierwszej pomocy w razie pogorszenia stanu zdrowia w czasie pracy.

Działalność fundacji Truckerslife można śledzić na bieżąco, obserwując jej profil na portalu Facebook: https://www.facebook.com/truckerslife.eu?fref=ts

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!