Minister obiecuje nową trasę

28 stycznia 2016, 12:17

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział w środę na spotkaniu w Rzeszowie, że “jest wola polityczna”, aby budować drogę Via Carpatia.

Via Carpatia wedle wstępnych założeń przebiegać miałaby z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie prawie 700 km i między innymi prowadzić drogą S19.

W środę w Rzeszowie odbyła się narada robocza ws. wyżej wspomnianej trasy. Wiceminister Szmit podkreślił, że GDDKiA uzyskała już decyzję środowiskową na odcinek na południe od Rzeszowa – do granicy ze Słowacją. Jest to bardzo ważna decyzja, bowiem droga przebiegać będzie fragmentami przez obszary Natura 2000.

“Chcemy, aby stała się ona jednym z najważniejszych szlaków w Polsce i tej części Europy” – zaznaczył minister Szmit.

20141222-lublin-141229965_ae8ea

Obecny na naradzie wiceminister rozwoju Witold Słowik zaznaczył, że odcinek S19 Lublin-Rzeszów ma już zapewnione finansowanie i inwestycja jest już w dużej mierze realizowana.

Wiceminister dodał, że jeśli w programie Infrastruktura i Środowisko powstaną oszczędności, to uda się sfinansować kolejne odcinki.

Obecny na naradzie szef GDDKiA Jacek Bojarowicz zadeklarował, że dyrekcja postara się być gotowa z dokumentacją do 2018 r.

Europoseł PiS Tomasz Poręba, który od lat walczy o powstanie szlaku Via Carpatia oznajmił, że 3 marca w Warszawie odbędzie się spotkanie ministrów transportu ws. szlaku Via Carpatia, na którym podpisana zostanie wspólna deklaracja. “Chcemy poprzez nią pokazać Brukseli, że wszystkie państwa, przez które przebiegać będzie Via Carpatia, traktują ten szlak jako element swojego rozwoju” – mówił.

Poręba zaznaczył również, że pod koniec marca na Podkarpacie przyjedzie unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. “Podczas tego spotkania chcemy pokazać jej całą koncepcję – od finansowej do gospodarczej – tej inwestycji. Liczymy, że to skłoni Komisję Europejską do szukania dodatkowych pieniędzy na tę drogę” – podkreślił Poręba.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Justyna Grodzik, 6 kwietnia 2016, 18:38 0 0

Bardzo dobry artykuł Mistrzowsko władasz słowem.

Odpowiedz