Firmy transportowe mają prawie pół miliarda długów

17 lutego 2016, 11:34

Zadłużenie sektora transportowego wynosi obecnie 487 milionów złotych. W ciągu roku długi branży wzrosły o 149 mln zł. Zwiększyła się również liczba firm, które trafiły do KRD – wynika z informacji opublikowanej przez Krajowy Rejestr Długów.

Na stronie KRD można przeczytać „W ciągu zaledwie roku o blisko 60% wzrosła liczba firm transportowych zajmujących się przewozem towarów, które trafiły do Krajowego Rejestru Długów. Problemy ze spłatą zobowiązań ma już 16.038 takich przedsiębiorstw. Rosnący dług branży idzie w parze z rosnącą liczbą upadłości firm transportowych – jak podaje Coface, w 2015 r. działalność zakończyło 41 przedsiębiorstw, czyli o 11% więcej niż w 2014 r.
rs
Największym wierzycielem firm transportowych jest sektor finansowy. Zaległości wobec banków, firm leasingowych i ubezpieczeniowych ma 58% wszystkich zadłużonych transportowców na łączną kwotę 230 mln zł. 100 mln zł do odzyskania mają natomiast handlowcy, a 59 mln zł firmy transportowe zalegają…innym firmom z tej branży. Średnie zadłużenie przypadające na jedną firmę transportową wynosi 30.384 zł.”

Co ciekawe zła sytuacja finansowa firm transportowych nie wynika do końca ze złego zarządzania, bowiem firmy te również mają do odzyskania wiele nieopłaconych faktur. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że firmy transportowe również czekają na pieniądze od swoich kontrahentów. Problemy ze ściągnięciem należności za wykonane usługi są w zasadzie już normą. Kwota, jaką z tego tytułu mają do odzyskania firmy przewozowe to blisko 203,5 mln zł. Najwięcej, bo blisko 63 mln zł transportowcom zalegają firmy z branży handlowej.

„Zatory płatnicze doprowadziły do upadku już niejedno przedsiębiorstwo transportowe. Brak płatności często jest zapalnikiem, który uruchamia efekt domina. Jeśli kontrahent nie zapłaci na czas, firma nie ma z czego regulować swoich należności, więc nie płaci kolejnej… W transporcie część firm podzleca wykonanie usługi mniejszym przewoźnikom i nie zawsze im potem płaci na czas, a niekiedy w ogóle” – zwrócił uwagę prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!