Logistyka w mieście.

7 grudnia 2007, 0:00

Rower. Samochód. Tramwaj. Ciężarówka. Motocykl. Wszystkie te pojazdy uczestniczą w ruchu miejskim. Jak sprawić by jeździły płynnie, bez korków i szybko osiągały cel – m.in. o tym dyskutowano na IV Studenckiej Konferencji Naukowej „Logistyka miejska” w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu (29-30 listopada 2007r.).

Rozpoczął dr inż. Andrzej Krych z Politechniki Poznańskiej, który opowiedział o kongestii w transporcie publicznym Poznania, a więc o popularnych „korkach”. Tuż po nim prelekcję pod tytułem „Ponadnormatywem przez miasto” wygłosił przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Logistyki „CorLog” WSL Kacper Szewczyk. Uczestnicy dowiedzieli się jak przewozi się ładunki wielkogabarytowe przez miasto oraz w jaki sposób blokuje się i steruje ruchem podczas tych skomplikowanych operacji logistycznych. Prelegent połączył codzienną praktykę pilota konwojów z ciekawą prezentacją, co spowodowało, że został zasypany gradem pytań. Część uczestników zaczęła myśleć o powiązaniu tego zawodu również ze swoją przyszłością.

Logistycy z Katowickiej Akademii Ekonomicznej pokazali wszystkim nowoczesne rozwiązania komunikacyjne w konurbacji górnośląskiej. W przyszłości pomogą one rozwiązać problemy transportu publicznego w tym rejonie.

Ciekawy projekt zaprezentował student WSL Szymon Świekatowski. Przedstawił wyniki prowadzonych w zeszłym roku badań dotyczących rozwiązań komunikacyjnych w transporcie kibiców Lecha Poznań na mecze. Badania wykazały, w jakich rejonach i o której godzinie kibice zbierają się przed meczami Lecha. Na podstawie dogłębnej analizy publicznej komunikacji miejskiej student opracował projekt usprawnień. Dzięki niemu kibice mogliby sprawniej dojeżdżać i wracać na mecze, a Poznaniacy odczuwaliby w tym czasie mniejszy dyskomfort.

„Gwiazdą”, jak go popularnie nazywają logistycy, był coroczny gość konferencji – Jacek Walkowiak z Gnieźnieńskiego Klubu Miłośników Autobusów. Żartobliwy sposób prelekcji i dość kontrowersyjne pomysły dotyczące budowy punktów przesiadkowych w komunikacji miejskiej Gniezna spowodowały duże poruszenie i uśmiech na wielu twarzach. Prelegent jest specjalistą w zakresie rozwiązań komunikacyjnych w wielu miastach, a rozkład jazdy gnieźnieńskiego PKP zna na pamięć! Nietuzinkowa osobowość sprawia, że Jacek Walkowiak co roku witany jest z entuzjazmem.

Studenci z koła Dialog z AE w Katowicach przedstawili nowoczesną koncepcję wdrożenia systemu podróży multimodalnej do logistyki miejskiej. Dzięki niemu można zwiększyć efektywność transportu poprzez łączenie przewozu ludzi i towarów różnymi środkami transportu zaczynając od pociągów miejskich poprzez autobusy, tramwaje, a na rowerach kończąc.

Wymienione tematy to tylko część ciekawych prelekcji zaprezentowanych podczas pierwszego dnia konferencji, który pozytywnie oceniony został przez uczestników. Nie brakowało pomyłek i zabawnych błędów prelegentów, związanych ze stresem, co poprawiało humor naszym gościom, ale jednocześnie podkreślało studencki charakter konferencji. Po wyczerpującej intelektualnie konferencji uczestnicy integrowali się na specjalnie dla nich przygotowanej imprezie.

Organizatorem corocznych konferencji poświęconych miejskiej logistyce jest Studenckie Koło Naukowe Logistyki WSL „CorLog”. Konferencja ta cieszy się zawsze dużą frekwencją. Nie inaczej było w tym roku. Do WSL przyjechali goście z całego kraju, m.in. z Wrocławia, Warszawy, Katowic, Szczecina, Gdańska. Tradycją stał się również udział w konferencji studentów z innych niż WSL poznańskich uczelni – Politechniki Poznańskiej i Akademii Ekonomicznej. 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!