Wsparcie dla firm dotkniętych zamknięciem rosyjskich granic

29 lutego 2016, 9:31

Po długich negocjacjach zawarto tymczasowe porozumienie w sprawie przejazdów TIRów przez granicę polsko-rosyjską. Napięta sytuacja najsilniej uderzyła w przedsiębiorstwa transportowe. Podmiotom, które znalazły się w trudnej sytuacji, Raiffeisen Leasing umożliwia czasowe obniżenie opłat leasingowych.

Przedstawiciele rządów Polski i Rosji zawarli tymczasowe porozumienie dotyczące zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe. Kompromis udało się wypracować dopiero podczas piątego spotkania negocjacyjnego z udziałem Jerzego Szmita, wiceministra infrastruktury i budownictwa i Nikołaja Asauła wiceministra transportu Federacji Rosyjskiej. Porozumienie będzie obowiązywało do 15 kwietnia 2016 roku.

Napięta sytuacja na linii Polska – Rosja w znacznym stopniu wpłynęła na kondycję finansową firm transportowych. Nie wykonane przewozy to brak przychodu, ale niestety nie brak kosztów. Według wyliczeń Tadeusza Wilka ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, jeden dzień postoju samochodu to dla firmy przewozowej około 400 euro straty. Zakładając, że marża na działalności transportowej stanowi 5% przychodów, tydzień przestoju pojazdu firma transportowa będzie odpracowywała przez najbliższe 140 dni.

Z badania przeprowadzonego przez Raiffeisen Leasing wśród klientów firmy wynika, że ok. 5,5% firm transportowych wykonuje zlecenia transportowe do Rosji. Dla tych przedsiębiorstw przewozy na terenie Rosji stanowią średnio 35% zleceń. Niekorzystna sytuacja może zatem istotnie wpłynąć na ich kondycję finansową. Raiffeisen Leasing daje swoim klientom możliwość zmiany harmonogramów i obniżenie czynszów leasingowych przez najbliższe trzy miesiące. Pozwoli to firmom wykonującym zlecenia transportowe do Rosji łagodniej przejść przez okres odrabiania strat związanych z przestojem pojazdów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!