Policja testuje drony do rejestrowania wykroczeń

, 9 maja 2016, 11:47

Innowacyjny projekt zamierza wprowadzić Śląska Policja. Właśnie ruszyły testy dronów bezzałogowych, które zarejestrują wykroczenia kierowców i pieszych. Na podstawie obrazu przekazanego przez drona będzie można wystawić mandat za wykroczenia.
35-343641
Nadchodzą ciężkie czasy dla kierowców łamiących przepisy. Teraz nie tylko trzeba będzie uważać na klasyczne kontrole drogowe, ale również na te przeprowadzane z powietrza przy użyciu dronów. Śląska drogówka rozpoczęła testy drona zaprojektowanego przez Politechnikę Śląską specjalnie na ich potrzeby. Ma on być wykorzystany do działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jak pisze na swoich stronach śląska Policja – „Szczególnie oko kamery kierowane było na stosowanie się użytkowników drogi do sygnalizacji świetlnej, właściwe przekraczanie jezdni przez pieszych a także wykroczenia w relacji kierujący-pieszy takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na „pasach”, wyprzedzanie, bądź też omijanie pojazdów, które zamierzają przepuścić pieszych znajdujących się na „zebrze” lub w jej pobliżu. Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.”
35-343639
Bezzałogowy statek, kierowany przez specjalnie wyszkolonego policjanta, pracował na próbę w okolicach katowickich przejść dla pieszych. Urządzenie z góry, kilkukrotnie przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego. Kilkaset metrów dalej mundurowi online na laptopie oglądali to, co rejestrowało oko kamery i na podstawie obrazu, mogli następnie wyłapać kierowców popełniających wykroczenia.

Policja zapowiedziała, że testy drona będą prowadzone w innych miastach województwa śląskiego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!