Mercedes Urban eTruck w pełni elektryczna ciężarówka

28 lipca 2016, 11:28

Choć do niedawna uważało się, że w pełni elektryczne ciężarówki to mrzonka przyszłości, Mercedes udowadnia, że być może jest to wizja wcale nie tak odległa.

Choć Mercedes Urban eTruck to na razie samochód koncepcyjny, to projekt sześciokołowej ciężarówki, którą napędzają tylko i wyłącznie silniki elektryczne, rozpala wyobraźnię. Łączna moc układu wynosi 335 KM i 1000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Ładowność prototypu to 26 ton. Największym problemem może jednak okazać się zasięg ciężarówki, który wynosi zaledwie 200 km. Ładowność prototypu Mercedes określona została na 26 ton. Co ciekawe zastosowanie dużej liczby akumulatorów sprawia, że Urban eTruck jest o 1700 kg cięższy od spalinowego odpowiednika.


I choć rzeczywiście zasięg może być przeszkodą w popularyzacji ciężarówki od Mercedesa, to w ostatecznym rozrachunku może okazać się, że kwestie środowiskowe zwyciężą. Kto wie, może rzeczywiście zasięg 200km na początek wystarczy do poruszania się ciężarówki na krótkich odcinkach. W dużej mierze w całym przedsięwzięciu chodzi o zaznaczenie przewagi konkurencji w opracowywaniu ciężarówki elektrycznej. Niedawno Tesla ogłosiła zaawansowane prace nad elektrycznymi ciężarówkami, ale jak się okazuje, to mercedes jest o jeden krok do przodu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!