Pierwszy na świecie pojazd ciężarowy z bocznymi kurtynami powietrznymi

18 sierpnia 2016, 10:37

Boczne kurtyny powietrzne dla ciężarówek będzie można zamontować w pojazdach Scania nowej generacji, których premiera odbędzie się już 23 sierpnia. Rozwiązanie zapobiega skutkom przygniecenia kierowcy i pasażera podczas dachowania przez wywrócony pojazd – jednej z najczęściej występujących, poważnych kolizji drogowych.

Pojazdy ciężarowe Scania nowej generacji mogą zostać wyposażone w boczne kurtyny powietrzne, montowane w panelu nad drzwiami. Kurtyny znacząco zwiększają bezpieczeństwo osób przebywających w kabinie podczas dachowania.

– Należy pamiętać o tym, że systemy bezpieczeństwa znajdujące się w pojeździe mogą być efektywne przede wszystkim wtedy, gdy kierowca zapina pasy bezpieczeństwa, zapobiegające wyrzuceniu z kabiny podczas kolizji. Boczne kurtyny powietrzne w połączeniu z poduszką powietrzną w kierownicy i napinaczami pasów bezpieczeństwa sprawiają, że kierowca i pasażer mają znacznie większą szansę na przeżycie w pojeździe Scania, jeśli ciężarówka ulegnie dachowaniu. Ewentualne obrażenia będą znacznie mniej dotkliwe niż w innych pojazdach ciężarowych – komentuje Christofer Karlsson, odpowiedzialny za rozwój systemów bezpieczeństwa w Scania.

W nowej generacji ciężarówek Scania wprowadzono wiele udoskonaleń z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego, w tym chroniących osoby przebywające w kabinie. Inżynierowie firmy są przekonani, że boczne kurtyny powietrzne przyczynią się do radykalnego spadku ofiar śmiertelnych wśród kierowców, których pojazdy dachowały.
krockskydd_20160810_ai
Zwykle do wywrócenia się ciężarówki dochodzi, gdy kierowca jest zmuszony do wykonania gwałtownego manewru, aby uniknąć kolizji z innym pojazdem lub niespodziewaną przeszkodą. Gdy ciężarówka zjedzie z drogi, podłoże zwykle jest miękkie i niestabilne. Pojazd, zwłaszcza jadący z dużą prędkością, natychmiast grzęźnie i kładzie się na bok lub wywraca. Tymczasem zaawansowane systemy bezpieczeństwa zostały tak zaprogramowane, aby reagować i podejmować decyzję czy i kiedy uruchomić boczne kurtyny, bądź inne typy poduszek powietrznych. Samo ich napełnienie trwa ułamek sekundy.

Nowa generacja pojazdów ciężarowych Scania zostanie po raz pierwszy zaprezentowana wieczorem 23 sierpnia w Paryżu. Uroczystą premierę można oglądać online na stronie: nextgenscania.com.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!