Użytkowy samochód przyszłości od Mercedesa

13 września 2016, 9:52

Elektryczny, inteligentny i skomunikowany – to trzy główne cechy nowego pojazdu zaprojektowanego przez koncern Mercedes-Benz. Producent ujawnił swoją strategiczną inicjatywę na przyszłość dla branży transportowej: adVANce. 

Untitled-as

Mercedes-Benz Vans systematycznie korzysta z obecnych i przyszłych możliwości technologicznych, jakie daje cyfryzacja, automatyzacja i robotyka. Z producenta samochodów rozwija się w kierunku dostawcy systemowych rozwiązań, który w przyszłości poza swoimi pojazdami oferować będzie zintegrowane i inteligentne systemy mające uczynić transport dóbr i pasażerów efektywniejszym.

– „Zapewniamy rozwiązania transportowe dopasowane do epoki cyfrowej i zmieniamy auta dostawcze w inteligentne, skomunikowane centra informacji na kołach. W tym celu przez kolejne 5 lat zainwestujemy sumę około 0,5 mld euro i stworzymy osobną jednostkę organizacyjną.” – zapowiada szef Mercedes-Benz Vans Volker Mornhinweg.

Elektryczne auto kurierskie + drony

Mercedes-Benz Vans prezentuje zintegrowane rozwiązanie odpowiadające nowym potrzebom klientów – to studium auta użytkowego Vision Van, jeden z elementów strategii adVANce. Elektryczny pojazd łączy szereg innowacyjnych technologii pomocnych przy realizowaniu dostaw w obszarach miejskich i podmiejskich. To pierwszy na świecie samochód użytkowy w pełni cyfrowo połączony z ludźmi oraz powiązanymi procesami, począwszy od centrum dystrybucji aż do odbiorcy. Co więcej, jako pierwszy tego rodzaju pojazd dysponuje on całkowicie zautomatyzowaną przestrzenią ładunkową oraz zintegrowanymi dronami dostawczymi. Przykładowo, jeśli dostawca paczki zatrzyma swój wóz w dzielnicy mieszkalnej, dostawa przesyłek będzie mogła odbyć się nie tylko osobiście, ale i autonomicznie, drogą powietrzną – nawet gdy adresatów nie będzie w domu. Ułatwia to pracę kuriera, skraca czas dostawy i oferuje klientom zupełnie nowe możliwości, takie jak odbiór paczki tego samego dnia, o ustalonej godzinie. Mercedes-Benz Vans przewiduje, że wykorzystanie Vision Vana pozwoli zwiększyć efektywność pracy w ostatniej fazie dostawy nawet o 50%. Pojazd wyposażono w napęd elektryczny o mocy 75 kW, a jego zasięg – zależnie od zastosowań – waha się od 80 do 270 km bezemisyjnej jazdy.

Oddział koncentruje się tu na odpowiednich zastosowaniach i rozwiązaniach z zakresu łączności (digital@vans). Jednym z przykładów jest rozwój jednostki telematycznej dla aut użytkowych, zbierającej i przetwarzającej dane na temat podróży, obecnej lokalizacji oraz ładunku. Następnie informacje te trafiają do kierownika dystrybucji, który może zza biurka monitorować i na bieżąco zarządzać zmianami w wykorzystaniu floty – zwiększając jej wydajność.

Untitled-1 - Kopia

Inteligentne zarządzenie częściami

Kolejne zastosowanie dotyczy efektywnego zarządzania częściami i narzędziami do serwisowania pojazdów, np. mobilnymi warsztatami. W przyszłości nowe, holistyczne rozwiązania umożliwią zamawianie części w sposób całkowicie zautomatyzowany, za pomocą inteligentnego zarządzania magazynem w ramach danego pojazdu oraz ekspresową wymianę części. Etapy pośrednie, takie jak weryfikacja stanu magazynowego, ręczne zamawianie elementów i konieczność zaopatrzenia samochodu przez mechanika, nie będą już potrzebne.

Kolejny ważny punkt obejmuje rozwiązania sprzętowe dla branży transportowej (solutions@vans) – Mercedes-Benz Vans pracuje np. nad zautomatyzowanymi systemami przestrzeni ładunkowej dla pojazdów kurierskich. Obecnie kurierzy muszą 10-krotnie przekładać swoje paczki (średnio 180 na jeden załadunek) w czasie dostawy do dzielnic mieszkalnych i przy każdym postoju poświęcać na to 3-4 minuty. Nowe, połączone systemy przestrzeni ładunkowej znacznie przyspieszają załadunek i rozładunek, zwiększając w ten sposób efektywność pracy. Jednorazowy załadunek (umieszczenie w pojeździe wszystkich paczek za jednym zamachem) zdecydowanie skraca czas postoju auta w centrum dystrybucji. W czasie rozładunku kurier otrzymuje precyzyjną informację co do lokalizacji paczek i w odpowiednim czasie wskaże właściwą przesyłkę – zależnie od celu dostawy. Koncepcja Mercedes-Benz Vans uwzględnia też zastosowanie zautomatyzowanych systemów dostarczania towarów, takich jak drony i autonomicznie poruszające się roboty.

Untitled-a

Transport osób i towarów

Trzecim polem zainteresowania producenta aut dostawczych ze Stuttgartu są nowe, opracowane we współpracy z różnymi partnerami koncepcje mobilności, dopasowane do potrzeb w zakresie transportu dóbr i pasażerów (mobility@vans). W przyszłości te inteligentne rozwiązania mogą wspierać transport publiczny dzięki koncepcji współdzielenia pojazdów – może ona umożliwić szybki, efektywny indywidualny przewóz osób w godzinach szczytu i poza nimi. Inteligentne sieci technologiczne pozwolą też zwiększyć wydajność transportu dóbr na jego końcowym etapie. W tym zakresie Mercedes-Benz Vans pracuje również nad innowacyjnymi modelami leasingu, wynajmu i współdzielenia samochodów, dopasowanymi do potrzeb nabywców aut użytkowych.

Aby w pełni wykorzystać szereg możliwości, jakie zapewnia ewolucja systemów biznesowych w sektorze pojazdów dostawczych, Mercedes-Benz Vans stworzył nową jednostkę organizacyjną o nazwie Future Transportation Systems. Zespoły projektowe rozmieszczono tam, gdzie koncentruje się środowisko start-upów: w Stuttgarcie, Berlinie i Dolinie Krzemowej. Łącznie, projektami zajmuje się obecnie około 200 pracowników. Ściśle współpracują oni z klientami i partnerami z branży handlowej, technologicznej, logistycznej, badawczej oraz z sektora publicznego. Celem kooperacji z młodymi firmami jest połączenie gromadzonej przez wiele lat wiedzy z obszaru aut użytkowych z nowymi perspektywami, nowymi metodami pracy i innowacyjnymi pomysłami.

Inwestycje w start-upy

Mercedes-Benz Vans inwestuje w szereg innowacyjnych start-upów z obszaru automatyzacji, robotyki i usług mobilnych. Jedną z takich firm jest Matternet, północnoamerykański deweloper autonomicznych dronów logistycznych. Wspólnie z Matternet oddział pracował nad Vision Vanem, pierwszym w pełni zintegrowanym systemem automatyzacji dostaw na ich ostatnim odcinku. Łączy on transport samochody z logistycznymi możliwościami dronów i pozwala zwiększyć efektywność, tempo oraz opłacalność dostarczania towarów do klientów.

W pierwszej połowie 2016 roku oddział Mercedes-Benz Vans osiągnął najlepsze wyniki finansowe w swojej historii. Sprzedaż jednostkowa wzrosła o 21%, do około 176,2 tys. sztuk (analogiczny okres 2015: 145,4 tys.). Swój udział miały tu wszystkie modele z oferty. Przychody wzrosły o 19%, do 6256 mln euro (I półrocze ub.r.: 5244 mln euro). EBIT i marża wzrosły, odpowiednio, o 56% i 30%, do rekordowych 702 mln euro oraz 11,2% (I półrocze ub.r.: 449 mln euro i 8,6%). W całym 2016 roku Mercedes-Benz Vans przewiduje kolejny znaczny wzrost sprzedaży jednostkowej. Oddział spodziewa się też zdecydowanie wyższych niż w zeszłym roku zysku i marży.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!