Volvo patrzy z góry

25 września 2008, 0:00

Volvo we współpracy z firmą Toschiba pracuje nad stworzeniem systemu, który w ogromnym stopniu ma ułatwić pracę kierowcom ciężarówek. Volvo Overview Surveillance System ma umożliwić kierującemu obserwację otoczenia pojazdu z góry, dzięki czemu manewrowanie będzie dużo bezpieczniejsze.

System obserwacyjny Volvo Overview Surveillance System, zaprojektowany we współpracy z Toshiba Corporation, zapewnia kierowcy możliwość obserwacji otoczenia pojazdu z góry („widok z lotu ptaka”). Ten przełomowy system będzie testowany w rzeczywistej eksploatacji w śmieciarce Volvo z napędem hybrydowym.

Nowy system obserwacyjny pozwala kierowcy, w czasie rzeczywistym, obserwować pojazd i jego najbliższe otoczenie w widoku z góry. Został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o pomocy kierowcy w wykonywaniu manewrów przy niewielkiej prędkości, takich jak np. cofanie, parkowanie, jazda wąskimi ulicami. Po zamontowaniu systemu, kierowca jest w stanie natychmiast zobaczyć i ocenić sytuację, a następnie wykonać precyzyjny i bezpieczny manewr.

Nadzwyczajny widok
System obserwacyjny wykorzystuje cztery kamery z szerokokątnymi obiektywami typu „rybie oko”, zamontowane z każdej strony pojazdu. Elektroniczny procesor „prostuje” obrazy z poszczególnych kamer i łączy je w jeden płynny, panoramiczny obraz przedstawiający pojazd i jego otoczenie. Wyjątkowość tego systemu polega na pokazywaniu pozycji różnych obiektów lub osób względem samochodu ciężarowego, dzięki czemu kierowca jest w stania skutecznie oceniać odległości. Wystarczy jedno spojrzenie na ekran monitora, by zobaczyć co dzieje się wokół pojazdu. To nieoceniona pomoc dla kierowcy.

Jak podkreślają przedstawiciele Volvo, na aż 90 procent wypadków drogowych wpływ ma czynnik ludzki, dlatego tak ważne jest ułatwianie kierowcom ich zadań.

Overview Surveillance System został zamontowany w śmieciarkach Volvo z napędem hybrydowym i obecnie jest testowany w rzeczywistej eksploatacji. Celem jest udostępnienie tego systemu w całej gamie pojazdów produkowanych przez Volvo Trucks.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!