Od reflektorów do Fiata 125p, po sprzedaż produktów na całym świecie – ponad 30 lat rozwoju Wesem

10 stycznia 2017, 21:29

Wesem to polska firma z tradycjami, produkująca oświetlenie do samochodów i pojazdów rolniczych. Została założona w 1977 roku, a obecnie korzysta z nowoczesnych technologii i rozwiązań, pozwalających na dostarczanie produktów cieszących się szacunkiem na rynku. Jest obecna na rynkach całego świata, jednocześnie pozostając firmą rodzinną.

led1_zastosowanie_2
Redakcja: Firma WESEM posiada bardzo ciekawą historię. Zaczynała jeszcze w poprzednim ustroju, by wraz z biegiem czasu ewoluować i dostosowywać się do wolnorynkowych realiów, które swego czasu stworzyły wielkie możliwości. Proszę powiedzieć kilka słów o historii, a także o tym co obecnie dzieje się w WESEM.

Firma WESEM istnieje dzięki pasji i konsekwencji jej założyciela w dążeniu do prowadzania własnego przedsiębiorstwa. Mimo niesprzyjających warunków rynkowych i politycznych Michał Hajduk zaryzykował i założył z synem własną firmę w branży motoryzacyjnej. Firma ma swoje początki w 1977 roku i odpowiadając na potrzeby rynku (które w tamtym okresie były bardzo duże) wkrótce zaczęła produkować reflektory do samochodów.

W latach 90-tych zaczęła funkcjonować gospodarka wolnorynkowa, do której wymogów należało się dostosować. Dużym atutem firmy stało się to, że firma jest firmą rodzinną, a konsekwencja właścicieli w inwestowaniu w rozwój, zaowocowała prężnym rozwojem firmy i stałym rozszerzaniem oferty. W tamtym okresie firma wypuszczała na rynek około 5-8 nowych produktów rocznie. Szeroki asortyment był znacznym atutem przy wchodzeniu na rynki zagraniczne, które nagle stanęły otworem dla polskiej gospodarki. Około 60% produkcji trafia na eksport na rynki całego świata.

Jeśli chodzi o obecną ofertę, firma produkuje i dostarcza oświetlenie dla sektora motoryzacji i rolnictwa. Głównymi odbiorcami firmy są montownie pojazdów oraz hurtownie. Cała produkcja reflektorów odbywa się w fabrykach Polsce. Oświetlenie motoryzacyjne ma swoje wymagania ze względu na sposób użytkowania. Ważna jest trwałość lamp, szczelność i jasność świecenia. Solidność produktów potwierdzają uzyskiwane homologacje, liczne nagrody i certyfikaty. W firmie wdrożony jest System Zarządzania Jakością w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży oświetlenia samochodowego i akcesoriów zgodnie z normą ISO 9001:2008.

Firma produkuje swoje lampy w Polsce. Czy mogliby Państwo uchylić rąbka tajemnicy na temat technologii produkcji oraz tego jak opracowywane są nowe produkty w WESEM. Czy współpracujecie z jakąś polską uczelnią albo polskimi naukowcami?

Produkcja lamp odbywa się w fabrykach Polsce. Firma obsługuje całościowy proces powstawania lampy od momentu projektowania produktu poprzez projekt i przygotowanie narzędzi do jej produkcji, przygotowanie i produkcję komponentów, ich montaż w finalny produkt i dostarczenie go klientowi.

W fazie projektowania, za pomocą specjalnego oprogramowania możliwa jest analiza optyczna przyszłego wyrobu, a także wydrukowanie trójwymiarowego modelu na specjalnej drukarce 3D. Już na etapie projektowania przeprowadzane są pierwsze testy fotometryczne i termiczne.

Kiedy projekt lampy jest gotowy, do przygotowania produkcji seryjnej konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie oprzyrządowania. Narzędziownia firmy dysponuje cyfrowymi obrabiarkami , drążarkami , wycinarkami wykonującymi obróbkę do tysięcznych części milimetra. Własna narzędziownia pozwala szybko reagować na zgłoszenia klientów, a ponadto daje pewność, że przygotowywane detale są dokładne i powtarzalne. Własna wtryskownia pozwala na przetwarzanie tworzyw termoplastycznych i produkcję wszystkich elementów lamp wykonywanych z tworzyw sztucznych. Własna linia fosforowania, lakierowania proszkowego oraz własną napylarkę próżniową. Montaż wyrobów gotowych przebiega w czterech gniazdach montażowych.
Obecnie firma produkuje ok. 100 000 lamp miesięcznie.

Wyrób zanim trafi do produkcji seryjnej poddawany jest licznym testom. Przedsiębiorstwo posiada własne laboratorium, w którym wyrób przechodzi testy starzeniowe, testy wytrzymałościowe, tj jest badana odporność na działanie pyłów, na korozję, zmianę temperatury, promienie UV a także takie, które badają parametry wyrobu. Lampy są testowane także w warunkach realnych przez użytkowników.

Większość produktów do tej pory była opracowywana przez własnych inżynierów. Możemy jednak uchylić rąbka  tajemnicy, że prowadzimy rozmowy z jedną z polskich uczelni w celu nawiązania współpracy i opracowywania nowych produktów.
zdjecie_z_fabyki
Gdyby mogli Państwo wskazać najważniejsze produkty dla firmy, to które byłyby tymi kluczowymi?
Obecnie firma w ofercie ma ok. 1800 produktów. Warte wspomnienia są produkty z początków działalności firmy ze względu na ich rolę w jej historii. W asortymencie najpierw pojawiły się reflektory do fiata 125p, następnie fiata 126p a potem reflektory do stara. Dobry zbyt wspomnianych produktów dawał szanse i możliwości dalszego rozwoju.
Dużym przełomem w historii przedsiębiorstwa było wprowadzenie na rynek pierwszego modelu lampy w technologii LED. Pierwszym produktem tego typu była lampa robocza LED1F, która dość szybko zdobyła uznanie użytkowników i do tej pory jest jednym z najlepiej sprzedających się produktów w ofercie.
Obecnie firma wprowadziła na rynek lampę FERVOR – reflektor drogowy ze światłem pozycyjnym dedykowany przede wszystkim użytkownikom samochodów ciężarowych. Reflektor  w całości wykonany jest w technologii LED. Wyróżnia się niespotykanym kształtem, jest trwały i energooszczędny – zużywa bardzo mało energii (30W). Dużym atutem jest, że można go nabyć w bardzo rozsądnej jak na swą klasie cenę.

Dlaczego warto używać dodatkowych lamp oświetlających? Jakie produkty najchętniej wybierają klienci i dlaczego?
Szeroka gama reflektorów roboczych halogenowych i ledowych, zapewnia użytkownikom komfortowe warunki pracy o każdej porze dnia i nocy. Wyróżniające się niewielkim zapotrzebowaniem mocy ledowe lampy robocze znajdują szerokie zastosowanie w doświetlaniu miejsc wokół samochodów, traktorów, maszyn rolniczych czy pojazdów wolnobieżnych. Doświetlenie miejsca pracy znacznie poprawia komfort robót oraz ich efektywność.
Na rynku obserwuje się od dłuższego czasu trend używania lamp ledowych. W odpowiedzi na oczekiwania klientów firma skoncentrowała się na wdrożeniu szerokiej oferty lamp roboczych LED. Okazuje się, że optymalnym dla nich wyborem są lampy o strumieniu świetlnym 1500 lm. Charakteryzują się dużo lepszymi parametrami niż ich halogenowi poprzednicy, a ich dobre parametry idą w parze z akceptowalną dla kieszeni ceną.
W sektorze samochodów duże nadzieje WESEM wiąże ze wspomnianą wyżej nowością FERVOR. Jej debiut na rynkach zagranicznych na targach Automechanika był bardzo udany. Produkt cieszył się dużym zainteresowaniem i został bardzo pozytywnie odebrany przez klientów. Lampa ze względu na swoje atrybuty ma duże szanse stać się tegorocznym hitem.
led1_zastosowanie
Jakie cele wyznaczył sobie WESEM na 2017?

Nasze cele na przyszły rok to umocnienie swojej pozycji w sektorze oświetlenia roboczego w różnych rodzajach pojazdów wolnobieżnych. Dalsze wprowadzenie produktów w technologii LED. Wejście na nowe rynki i umocnienie swojej pozycji na wybranych istniejących rynkach.

Dotarcie do większej liczby odbiorców OEM, czyli na pierwszy montaż do fabryk i montowni. Chcemy wykorzystać przewagę, jaką mamy w odpowiadaniu na indywidulane potrzeby odbiorców.

Utrzymywanie zaufania (poprzez jakość) dotychczasowych użytkowników produktów oraz zdobywanie go wśród nowych użytkowników. Ważne pozostanie doskonalenie się i rozwój szczególnie na płaszczyźnie technologii i kapitału ludzkiego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!