Najdroższa autostrada w Polsce podrożeje? Kierowcy ciężarówek zapłacą 60 zł za 60 km trasy?

10 stycznia 2017, 22:12

Prywatny zarządca autostrady A4 na odcinku między Krakowem a Katowicami – Stalexport Autostrada Małopolska – złożył wniosek do GDDKiA o zgodę na podwyższenie opłat. Obecnie opłaty wynoszą odpowiednio 20 zł za samochód osobowy i 53 zł za samochody ciężarowe. Odcinek tej trasy znany jest jako najdroższa autostrada w Polsce.

ocrk
Stalexport Autostrada Małopolska złożyła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o zgodę na podwyższenie pobieranych od kierowców opłat za przejazd 60-kilometrowym fragmentem A4. Podwyżka miałaby dotyczyć samochodów ciężarowych. Jeżeli tylko GDDKiA nie wyrazi sprzeciwu, to operator małopolskiego odcinka A4 będzie miał otwartą drogę do dalszych podwyżek, z której na pewno chętnie skorzysta. Ewentualne podwyżki miałby zacząć obowiązywać od początku marca 2017.

Umowa koncesyjna dotycząca zarządzania i pobierania opłat na 60 km odcinku autostrady A4 między Katowicami a Krakowem została zawarta w 1997 roku. Jako koncesjonariusza państwo polskie wybrało spółkę Stalexport (obecnie: Stalexport Autostrada Małopolska). Treść umowy od wielu lat wzbudza kontrowersje. Główne zarzuty dotyczą kwestii ograniczenia możliwości rozbudowy dróg alternatywnych w stosunku do odcinka A4 zarządzanego przez Stalexport. Oznacza to, że kierowcy ciężarowi de facto są skazani właśnie na ten odcinek płatnej drogi.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

zbulwersowany użytkownik A4, 17 stycznia 2017, 8:12 0 0

zapomniał redaktor dopisać że ta opłata jest pobierana dwa razy przed wjechaniem i po zjechaniu z autostrady. tak że przejazd nie kosztuje 20 a de facto 40 zł

Odpowiedz

sss, 17 stycznia 2017, 9:13 0 0

po 10 za bramkę , wiec 20 zł .

Odpowiedz