Najdroższa autostrada w Polsce podrożeje? Kierowcy ciężarówek zapłacą 60 zł za 60 km trasy?

FL, 10 stycznia 2017, 22:12

Prywatny zarządca autostrady A4 na odcinku między Krakowem a Katowicami – Stalexport Autostrada Małopolska – złożył wniosek do GDDKiA o zgodę na podwyższenie opłat. Obecnie opłaty wynoszą odpowiednio 20 zł za samochód osobowy i 53 zł za samochody ciężarowe. Odcinek tej trasy znany jest jako najdroższa autostrada w Polsce.

ocrk
Stalexport Autostrada Małopolska złożyła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o zgodę na podwyższenie pobieranych od kierowców opłat za przejazd 60-kilometrowym fragmentem A4. Podwyżka miałaby dotyczyć samochodów ciężarowych. Jeżeli tylko GDDKiA nie wyrazi sprzeciwu, to operator małopolskiego odcinka A4 będzie miał otwartą drogę do dalszych podwyżek, z której na pewno chętnie skorzysta. Ewentualne podwyżki miałby zacząć obowiązywać od początku marca 2017.

Umowa koncesyjna dotycząca zarządzania i pobierania opłat na 60 km odcinku autostrady A4 między Katowicami a Krakowem została zawarta w 1997 roku. Jako koncesjonariusza państwo polskie wybrało spółkę Stalexport (obecnie: Stalexport Autostrada Małopolska). Treść umowy od wielu lat wzbudza kontrowersje. Główne zarzuty dotyczą kwestii ograniczenia możliwości rozbudowy dróg alternatywnych w stosunku do odcinka A4 zarządzanego przez Stalexport. Oznacza to, że kierowcy ciężarowi de facto są skazani właśnie na ten odcinek płatnej drogi.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

zbulwersowany użytkownik A4 (17 stycznia 2017, 8:12) ~ zapomniał redaktor dopisać że ta opłata jest pobierana dwa razy przed wjechaniem i po zjechaniu z autostrady. tak że przejazd nie kosztuje 20 a de facto 40 zł

0 0 Odpowiedź

sss (17 stycznia 2017, 9:13) ~ po 10 za bramkę , wiec 20 zł .

0 0 Odpowiedź