Nowy eko-terminal w polskiej sieci DB Schenker

13 lutego 2017, 12:55

W nowym terminalu logistycznym DB Schenker w Zielonej Górze spotkali się klienci firmy, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji oraz uczelni wyższych. Była to okazja do dyskusji na temat współpracy biznesu z otoczeniem.

Zaproszeni prelegenci dyskutowali o możliwościach wpływu biznesu na rozwój lokalnej społeczności wymieniając się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Uczestnicy panelu podkreślali, że niezwykle istotne jest zaufanie, otwartość do dzielenia się wiedzą, ale też postawa współodpowiedzialności, zarówno ze strony lokalnych władz, środowiska akademickiego i biznesu. W takiej atmosferze mają szansę powstawać pomysły, które realnie tworzą i pomnażają kapitał społeczny.

W trakcie panelu głos zabrali przedstawiciele władz miasta, biznesu oraz środowiska akademickiego. Goście zastanawiali się jak biznes może wpłynąć na rozwój lokalnej społeczności.
W trakcie panelu głos zabrali przedstawiciele władz miasta, biznesu oraz środowiska akademickiego. Goście zastanawiali się jak biznes może wpłynąć na rozwój lokalnej społeczności.

Potrzebny jest transfer wiedzy, ale musi mu też towarzyszyć konkretne praktyczne doświadczenie, np. akademicy i studenci powinni mieć szansę zobaczyć jak biznes funkcjonuje na co dzień. Spotkanie było więc cenną inspiracją, stworzyło również szansę na przyszłe, wspólne działania na rzecz lokalnego otoczenia.

Ekologiczny terminal

Terminal zielonogórskiego oddziału DB Schenker jest zlokalizowany w pobliżu drogi ekspresowej S3. Łączna powierzchnia działki z parkingiem dla samochodów ciężarowych to ponad 27 tys. mkw. Powierzchnia terminalu to 2 tys. mkw, część biurowa i socjalna dla pracowników i kierowców – 370 mkw.

Zmiana lokalizacji terminalu z centrum miasta na jego obrzeża wynika ze strategii zrównoważonego rozwoju DB Schenker w zakresie celów ekonomicznych, ale też społecznych i środowiskowych. Przeniesienie obiektu wpłynie na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Zielonej Górze, zmniejszy natężenie ruchu i obniży poziom hałasu.

Spotkanie było okazją do dyskusji o rozwoju regionu i lokalnej społeczności oraz przyjrzenia się codziennej pracy terminalu.
Spotkanie było okazją do dyskusji o rozwoju regionu i lokalnej społeczności oraz przyjrzenia się codziennej pracy terminalu.


Zielona sieć terminali

W najbliższym czasie terminal DB Schenker w Zielonej Górze przejdzie audyt w ramach certyfikacji BREEAM. Ma on potwierdzić wysoki stopień zaawansowania pod względem zastosowanych w obiekcie rozwiązań ekologicznych i komfortu dla użytkowników. Terminal spełnia najwyższe normy pod względem oszczędności energii, redukcji emisji CO2, efektywnej gospodarki wodnej i cieplnej. Są to m.in. lampy LED-owe i solarne, kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową, zbiorniki na deszczówkę, urządzenia grzewczo-wentylacyjne pozwalające na odzysk ciepła.

Operator postawił sobie za cel redukcję emisji CO2 o 30% do 2020 roku. W 2016 roku DB Schenker w Polsce zainwestował w nowe zielone terminale i inne proekologiczne rozwiązania ponad 34 miliony PLN.

W sieci DB Schenker funkcjonują już trzy w pełni ekologiczne terminale: obiekt pod Białymstokiem oddany w 2014 roku – pierwszy w Polsce tego typu budynek z certyfikatem BREEAM oraz bliźniacze inwestycje pod Olsztynem i Zielona Górą, oddane do użytku w listopadzie 2016 r. Wszystkie trzy terminale zostały zlokalizowane z dala od centrów miast. W ostatnich latach DB Schenker przeniósł pod miasta także swoje lokalizacje terminalowe w oddziale Kraków i Gdynia.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!