Żeby silnik mógł oddychać świeżym powietrzem

21 marca 2017, 0:50

Kompaktowe i wydajne — filtry powietrza MANN-FILTER na całym świecie dbają o czystość zassanego powietrza w silniku, chroniąc w ten sposób silnik i czujniki. Dla prawie każdego modelu samochodu w Europie marka oferuje właściwy filtr powietrza w jakości oryginalnego wyposażenia.

Co roku w zależności od zanieczyszczenia powietrza i rodzaju samochodu silniki zasysają kilka kilogramów pyłu. Jeżeli cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości kilku mikrometrów dostaną się bez przeszkód do komory spalania i oleju silnikowego, mogą spowodować poważne szkody: możliwe jest większe zużycie tulei ślizgowych cylindrów, tłoków, pierścieni tłokowych i łożysk korbowodów. Osady na wrażliwych czujnikach masy powietrza mogą spowodować niedokładność sygnału czujnika, a tym samym zwiększone zużycie paliwa i większe emisje spalin.

Ochrona przed zasysanym brudem

Materiały filtracyjne najnowszej generacji marki MANN-FILTER spełniają najwyższe wymagania nowoczesnej technologii silników. Downsizing, układy doładowania i wtrysk bezpośredni, wyższe ciśnienia wtrysku oraz coraz mniejsze tolerancje powodują, że agregaty w coraz bardziej wrażliwy sposób reagują na przedostające się cząsteczki pyłu. Do tych zastosowań marka dostarcza rozwiązania filtracyjne o dużej skuteczności w dziedzinach takich jak stopień separacji, zdolność pochłaniania pyłu i okres eksploatacji.

Silnik potrzebuje szczególnie czystego powietrza, pomimo że pracuje w otoczeniu szczególnie zapylonym — w obliczu takiego wyzwania w materiałach filtracyjnych MANN-FILTER zastosowano technologię nanowłókien. Znajdują się one w materiałach filtracyjnych powietrza z powłokami z nanowłókien MICROGRADE A-NF, produkowanych do samochodów ciężarowych na niezależnym rynku części zamiennych. Materiały filtracyjne MICROGRADE A-NF składają się z nośnika celulozowego, na który naniesione są cienkie warstwy delikatnych włókien polimerowych. Włókna te nie są widoczne gołym okiem. Ich średnica wynosi przeciętnie 0,15 mikrometra, czyli 0,00015 milimetra. Oznacza to, że są one do 500 razy cieńsze niż włos ludzki i do 300 razy cieńsze niż włókna nośnika. Rezultatem jest znaczne zwiększenie powierzchni, na której mogą osiadać cząsteczki pyłu, i tym samym zwiększenie wydajności filtra. Dzięki pokrytym drobną siateczką powłokom z nanowłókien stopień separacji wzrasta do 99,98 procent. Filtry MICROGRADE A-NF zatrzymują prawie całkowicie nawet najmniejsze cząsteczki z zasysanego powietrza. Cząsteczki zanieczyszczeń zatrzymują się już na samej powierzchni materiału filtracyjnego. Dzięki temu cząsteczki nie przenikają głębiej do nośnika z celulozy i nie zatykają jego porów. Wynikający z tego dłuższy czas użytkowania produktu to dodatkowy plus.

Dokładnie pofałdowane i szczelne

Innym czynnikiem świadczącym o jakości produktów marki MANN-FILTER jest staranna geometria fałd. Tworzy ona możliwie największą powierzchnię filtracji na jak najmniejszej przestrzeni. Specjalne przetłoczenia materiału filtracyjnego zapewniają dużą stabilność i równomierne rozłożenie fałd przez cały okres eksploatacji. Przetłoczenia zapobiegają również składaniu się fałd (upakowaniu) — na przykład pod wpływem przedostającej się wody — co zmniejsza powierzchnię filtracji.

Materiały filtracyjne MANN-FILTER charakteryzuje duża odporność na działanie wody, paliwa i olejów. Materiał uszczelniają trwale elastyczne uszczelki, specjalne połączenia mieszków papierowych i połączenia klejone. Dzięki temu produkty marki MANN-FILTER zapewniają równomiernie wysoki stopień separacji wynoszący prawie 100 procent przez cały okres użytkowania. Tylko całkowicie przefiltrowane powietrze zapewnia bezawaryjne działanie silników.

Właściwości ognioodporne

W zależności od wymagań producentów pojazdów zarówno produkty seryjne firmy MANN+HUMMEL, jak i elementy filtrów powietrza marki MANN-FILTER są pokrywane bezhalogenową, ognioodporną warstwą impregnacyjną na bazie związków azotu i fosforu. Kolejnym elementem wykraczającym poza wymogi normy DIN 53438 jest wodoodporna warstwa impregnacyjna oraz ograniczanie niebezpieczeństwa pożaru filtra powietrza w komorze silnika. Właściwości ognioodporne są zachowane przez cały okres użytkowania filtra.

Kompaktowe formy konstrukcyjne

Przestrzeń konstrukcyjna znajdująca się pod maską samochodu jest bardzo ograniczona i poprzecinana szczelinami. Wynika to z coraz większej liczby komponentów, które mają na celu zwiększenie mocy, komfortu jazdy, bezpieczeństwa i ochronę środowiska. Z tego powodu eksperci z firmy MANN+HUMMEL opracowują coraz bardziej kompaktowe filtry powietrza o większej skuteczności i dopasowują je dzięki różnym kształtom do dostępnej przestrzeni konstrukcyjnej tak, aby nie zajmowały dużo miejsca.

Jakość oryginalnego wyposażenia na rynku części zamiennych

Doświadczenia zdobyte w roli partnera projektowego pozwalają firmie MANN+HUMMEL oferować na rynku części zamiennych wysokiej jakości filtry porównywalne z oryginalnym wyposażeniem. Jako partner projektowy i seryjny dostawca zaopatrujący przedsiębiorstwa z sektora samochodowego na całym świecie firma MANN+HUMMEL projektuje i produkuje kompletne systemy filtracji powietrza dla producentów samochodów. Do swoich rozwiązań z zakresu filtracji powietrza firma wprowadza rozwiązania takie jak tłumienie odgłosów zasysania, na przykład przez rezonatory, rury lambda, prowadnice powietrza służące do równomiernego przepływu przez czujnik masy powietrza.

Doświadczenia i wiedza z dziedziny oryginalnego wyposażenia zapewniają korzyści klientom na wolnym rynku części zamiennych. Produkty marki MANN-FILTER muszą spełniać wysokie wymagania specyfikacji producentów pojazdów, co na rynku części zamiennych nie jest jeszcze standardem. Sprzedawcy i warsztaty mogą polegać na jakości oryginalnego wyposażenia, którą niezmiennie cechują się filtry marki MANN-FILTER.

Filtry powietrza do wielu zastosowań

Obszerna oferta filtrów powietrza marki MANN-FILTER obejmuje samochody osobowe, motocykle, pojazdy użytkowe, a także maszyny rolnicze, budowlane i silniki przemysłowe. Aktualna oferta produktów MANN-FILTER o różnych formach konstrukcyjnych i w rozmaitych rozmiarach pokrywa 98 procent europejskiego rynku samochodów osobowych i ciężarowych.

Artykuł sponsorowany MANN+HUMMEL

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!