5 mitów na temat klimatyzacji, które trzeba rozwiać!

3 kwietnia 2017, 9:30

Wielu z nas nie wyobraża sobie podróżowania w upalny dzień bez klimatyzacji. Na jej temat krążą w sieci różne teorie. Które są prawdziwe, a które fałszywe?

Klimatyzacja jest bezobsługowa – MIT

Niestety, klimatyzacja nie jest bezobsługowa. Należy ją regularnie serwisować. Statystycznie, co drugi kierowca nie ma pojęcia o budowie podstawowych urządzeń w samochodzie i beztrosko jeździ do czasu, gdy coś się w nim nie zepsuje. Właśnie dlatego należy przynajmniej raz w roku dokonywać przeglądu klimatyzacji. Niezwykle ważny dla prawidłowego jej funkcjonowania jest właściwy poziom czynnika chłodzącego. Trzeba pamiętać, że nawet 10 proc. odczynnika ulatnia się każdego roku ze sprawnie działającej klimatyzacji i właśnie dlatego należy go raz na dwa lata wymienić. Regularnie serwisowana klimatyzacja wpływa również na zmniejszenie zużycia paliwa.

Klimatyzacja jest przyczyną przeziębień – FAKT/MIT

Niezwykle istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku, sterując temperaturą. Ważne, aby temperatura w klimatyzowanym samochodzie nie była niższa od temperatury na zewnątrz o więcej niż 5 – 8 stopni. Przyjmując, że na dworze jest 31 st. C, to bezpieczna temperatura w samochodzie, zwłaszcza w którym przebywają dzieci, powinna wynosić 26 st. C. Niższa temperatura, poniżej 23 st. C, jest już niebezpieczna dla naszego zdrowia. By uniknąć przeziębienia, należy dostosować optymalną temperaturę wewnątrz samochodu do tej panującej na dworze.

Klimatyzację należy używać tylko w lecie – MIT

Aby klimatyzacja działała sprawnie, powinno się jej używać niezależnie od pory roku. Gdy jej nie używamy, zwiększa się ryzyko jej awarii. Klimatyzacja chłodzi powietrze latem, ale w chłodne i deszczowe usuwa wilgoć i jest bezcenna w walce z zaparowanymi szybami. Warto ją używać latem, gdyż jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na nasze bezpieczeństwo. Zastanawiasz się, co klimatyzacja ma wspólnego z naszym bezpieczeństwem? Ma naprawdę sporo… Wyobraź sobie, że jest lato, na zewnątrz temperatura sięga 45 st. C, a Ty jedziesz bez klimatyzacji. Jest Ci duszno, jesteś bardziej zmęczony i mniej skoncentrowany. Klimatyzacja i niższa temperatura w samochodzie pozwalają zachować koncentrację.

Alergicy nie mogą używać klimatyzacji – FAKT/MIT

W tym punkcie wracamy do pierwszego mitu. Bardzo ważne jest regularne serwisowanie, systematyczna wymiana filtrów kabinowych i odgrzybianie klimatyzacji. Filtry stanowią skuteczną barierę dla znacznej części naturalnych alergenów. Warunek jest jeden – muszą być one utrzymane w należytym stanie. Zaniedbany filtr, zamiast chronić alergika, stanowi zagrożenie dla pasażerów, pogarsza się cyrkulacja w kabinie samochodu, a sam filtr staje się idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów i pasożytów.

Bardziej oszczędne jest otwarcie okna niż użycie klimatyzacji – MIT

To również mit! Korzystanie z klimatyzacji wiąże się ze zwiększeniem zużycia paliwa nawet o 2 litry na 100 km! Jednak z ekonomicznego punktu widzenia korzystniejsze jest użycie klimatyzacji niż jazda z otwartymi oknami. Strumień powietrza, który wpada przez otwarte okna działa nieco jak hamulec. Aby zachować prędkość, wciskamy gaz i zużywamy więcej paliwa.

 

Artykuł sponsorowany EUROPART

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

smartass, 5 kwietnia 2017, 15:23 2 0

"Zaniedbany filtr, zamiast chronić alergika, stanowi zagrożenie dla pasożytów". Również uważam, że niektórzy z pasażerów to zwykłe pasożyty ;)

Odpowiedz