Zagazowana śmieciarka Renault we flocie PGK Śrem

3 lipca 2017, 11:39

PGK Śrem, zarządzany przez Prezesa Pawła Wojnę należy do tych przedsiębiorstw komunalnych, które są otwarte na stosowanie alternatywnych paliw, szczególnie CNG. Firma od lat inwestuje w pojazdy CNG i własne stacje tankowania tym paliwem. Śmieciarka na podwoziu typu D 26 Wide P6x2/6 CNG to kolejny pojazd Renault Trucks we flocie PGK Śrem, ale pierwszy tej marki napędzany gazem ziemnym. To również pierwszy pojazd CNG Renault Trucks sprzedany w Polsce.


Pojazd jest napędzany produkowanym przez Cumminsa silnikiem NGT9 o pojemności 8,9 l. Osiąga on moc 325 KM (239 kW). Maksymalny moment obrotowy 1360 Nm generuje w zakresie od 1300 do 1400 obr./min. W tym pojeździe tak „krótki” zakres nie jest jednak problemem – Renault Trucks zastosowało tutaj automatyczną, 6-biegową skrzynię Allison 3200V ze zmiennikiem momentu obrotowego. Dzięki przełożeniu 1,93 zapewnia ona ciężarówce bardzo dobre parametry trakcyjne.

Obsługa tego pojazdu dla kierowcy nie różni się niemal niczym w stosunku do D Wide zasilanego jednostką wysokoprężną. Jedyna zmiana to sposób tankowania. Zbiorniki gazu ziemnego umieszczone są po obu stronach pojazdu osłonięte pokrywami z tworzywa sztucznego. Mieszczą ilość CNG równoważną energetycznie 90 l (przy 2 x 3 butlach) lub 120 l (2 x 4 butlach) oleju napędowego. W pierwszej wersji zapewnia to pojazdowi zasięg ponad 300 km.

Na ramie pojazdu demonstracyjnego osadzona została śmieciarka firmy NTM z tylnymi urządzeniami zasypowymi wyposażonymi w dwa oddzielne odwłoki, całkowicie eliminujące mieszanie się frakcji. Oznacza to, że w czasie jednego kursu może ona zbierać np. posegregowane odpady biodegradowalne i z tworzyw sztucznych. Ma to ogromny wpływ na ekonomikę wykorzystania pojazdu.

D Wide 2,3 to gama pojazdów o bardzo mocnej konstrukcji z wygodną, szeroką na 2,3 m kabiną. Ich przeznaczenie, to wykonywanie szerokiego spektrum zadań. Mogą służyć m.in. jako nośniki nadwozi komunalnych. Widoczny na zdjęciach samochód w konfiguracji 6×2 ma napęd na drugą oś i wleczoną, skrętną trzecią oś, co oczywiście podnosi jego zdolności manewrowe.

Przednia oś zawieszona jest na parabolicznych resorach piórowych współpracujących ze stabilizatorem, natomiast całe tylne zawieszenie jest pneumatyczne i wyposażono je w zdalne poziomowanie. Rozstaw osi to 4100 mm (od 1 do 2, napędzanej). Rama w obszarze tylnego mostu została wzmocniona pod zabudowę śmieciarką. Wydech otrzymał pionową rurę z osłoną termiczną.

Masa tego podwozia wynosi 7940 kg, a DMC pojazdu 26.000 kg. Przystosowanie kabiny do roli śmieciarki, poza instalacją monitora kamery cofania i sterowników do obsługi zabudowy, objęło też zainstalowanie na tunelu silnika, trzeciego fotela dla załoganta.

O zaletach pojazdów gazowych w kilku słowach wypowiada się Artur Bartosiewicz, szef działu sprzedaży podwozi w Renault Trucks Polska:
– Bardzo duże zainteresowanie jest szczególnie „gazowcami”, ze względu na wiele zalet takich pojazdów. Są one wprawdzie droższe w zakupie od tych zasilanych olejem napędowym, ale w branży komunalnej pojazdy eksploatuje się ok. 15 lat. Dzięki temu, że koszt paliwa gazowego jest o ok. 30% niższy niż w przypadku diesla, różnica w cenie zakupu zwraca się po ok. 5 latach, potem to już czysty zysk. Poza tym silnik gazowy nie emituje cząstek stałych, więc na długie lata odpada problem związany z zanieczyszczeniem powietrza. Jest też o wiele cichszy od wysokoprężnych, a więc mniej uciążliwy dla otoczenia. Przedsiębiorcy, którzy już korzystają z pojazdów CNG mówią też o tym, że dzięki nim zniknął problem kradzieży paliwa. To wszystko jest potwierdzone w praktyce.

Przekazanie pierwszego pojazdu CNG w Polsce to wielkie święto dla Renault Trucks. Dlatego też przekazanie świętowano niejako dwukrotnie. Najpierw nieoficjalnie w siedzibie Renault Trucks Polska w Młochowie, 30 maja br. symboliczne kluczyki przekazali Prezesowi Pawłowi Wojna m.in. Martin Lundstedt, Prezes&CEO Volvo Group, Bruno Blin, Prezes Renault Trucks.

Oficjalne przekazanie odbyło się natomiast 21 czerwca br. na stacji tankowania CNG w Matuszewie (k. Śremu). Wzięli w nim udział udział m.in. Adam Lewandowski – burmistrz Śremu, Paweł Wojna – prezes PGK Śrem, Ewa Jezierska – dyrektor sprzedaży Renault Trucks Polska i Artur Bartosiewicz – szef działu sprzedaży podwozi w Renault Trucks Polska.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!