Włącznik oświetlenia narzędziem przekrętu

17 lipca 2017, 12:18

W okolicach Wilkowa na drodze krajowej nr 92 w powiecie świebodzińskim, inspektorzy z Zielonogórskiego oddziału ITD przeprowadzili kontrolę zespołu pojazdów, w którym zainstalowane było urządzenie wpływające na pracę tachografu.

 

Estoński przewoźnik transportował palety drewniane z Estonii do Holandii. Pojazd obsługiwany był przez dwuosobową załogę. Podczas kontroli inspektorzy zauważyli, że numer plomby na połączeniu nadajnika impulsów ze skrzynią biegów jest inny niż wprowadzony podczas ostatniej kalibracji tachografu. Oględziny ciężarówki wykazały, że instalacja tachografu została zmodyfikowana.

Nadajnik impulsów przy skrzyni biegów nie był sparowany z tachografem, z którym połączony został dodatkowy nadajnik impulsów znajdujący się w kabinie pojazdu. Natomiast urządzenie sterujące zamontowane było na desce rozdzielczej pod przyciskiem oświetlenia wewnętrznego kabiny. Użycie tego urządzenia powodowało fałszowanie wskazań tachografu. W czasie, kiedy pojazd poruszał się, tachograf rejestrował postój pojazdu oraz odpoczynek kierowców.

Obu kierowców ukarano mandatami w wysokości 2000 złotych każdy, a niedozwolone urządzenie zdemontowano w serwisie tachografów. Ponadto wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6000 złotych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!