Dachser Poznań dostarcza coraz więcej do Hiszpanii

22 sierpnia 2017, 18:07

Poznański oddział Dachser w I półroczu 2017 r. dostarczył do Hiszpanii o ponad 50% więcej przesyłek drobnicowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Duża dynamika rozwoju była widoczna także w całym 2016.

Hiszpania znajduje się w pierwszej dziesiątce największych odbiorców polskiego eksportu. Minione lata to systematyczny wzrost wymiany handlowej między tymi krajami. Dane statystyczne GUS za ubiegły rok potwierdzają, że trend nadal się utrzymuje. W 2016 r. z Polski do Hiszpanii przewieziono towary o wartości blisko 21,83 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 11% rok do roku. Beneficjentem tej koniunktury w wymianie gospodarczej między Polską a Hiszpanią jest m.in. Dachser, który specjalizuje się w obsłudze eksporterów.

– Polskie produkty zdobywają coraz silniejszą pozycję w Hiszpanii. Jednocześnie zmieniają się wymagania tamtejszych klientów, którzy – podobnie jak inni europejscy odbiorcy – wolą zamawiać mniejsze partie, a częściej. W efekcie krajowi eksporterzy zwiększają zapotrzebowanie na obsługę przesyłek drobnicowych w tym kierunku – mówi Rafał Owczarek, kierownik sprzedaży Dachser na region północno-zachodniej Polski.

– Dachser ze swoją siecią połączeń i oddziałów, która obecnie na całym Półwyspie Iberyjskim obejmuje 87 lokalizacji, zapewnia szybkie dostawy i sprawny serwis drobnicowy. Dzięki temu towary z Polski do Hiszpanii jesteśmy w stanie dostarczyć nawet w ciągu 4 dni roboczych – dodaje Owczarek.

Z Poznania do Hiszpanii Dachser przewozi głównie produkty z elektroniczne, obuwnicze, reklamowe, oświetleniowe, a także urządzenia przemysłowe. Odbiorcą dużej części transportu są centra dystrybucyjne z branży e-commerce. Aktualnie najwięcej przesyłek drobnicowych, nadawanych przez eksporterów z Polski za pośrednictwem wielkopolskiego oddziału Dachser trafia w okolice Barcelony, Madrytu, Walencji, Saragossy i León.

Nie brakuje jednak dostaw także do innych lokalizacji w tym kraju. Towary z Dachser Poznań trafiają do Hiszpanii przez dwa niemieckie centra przeładunkowe – w Dortmundzie i Rheine, z którymi oddział ma bezpośrednie połączenie. Stamtąd polskie produkty mają możliwość dotarcia do kilkudziesięciu lokalnych oddziałów operatora w Hiszpanii, wliczając w to Baleary i Wyspy Kanaryjskie.

– Tak gęsta sieć drobnicowa, dostępna za naszym pośrednictwem dla polskich eksporterów, to głównie efekt zintegrowania z Dachser hiszpańskiego operatora Azkar. Proces ten rozpoczął się kilka lat temu, i zakończył w roku bieżącym. Azkar w tym roku zmienił również nazwę na Dachser. Integracja tak dużej firmy to wyzwanie dla całej sieci. Oprócz wspólnego systemu operacyjnego dostosowane musiały zostać produkty i procesy oraz wdrożone zasady komunikacji jednolite dla całej sieci Dachser – opowiada dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce.

– Dzięki tej akwizycji nasi rodzimi producenci, także na Półwyspie Iberyjskim mogą oczekiwać jednolitego standardu obsługi dostaw paletowych, znanego im już wcześniej z wysyłek do innych krajów realizowanych przez Dachser. W szczególności dotyczy to możliwości śledzenia dostaw na całej trasie przejazdu w czasie rzeczywistym, co do dziś jest branży logistycznej wielką rzadkością – kontynuuje Lichocik.

Poznańskie centrum logistyczne Dachser jest największym oddziałem tej firmy w Polsce, zatrudniającym blisko 100 osób. Obecnie oddział dysponuje 17 codziennymi, bezpośrednimi liniami drobnicowymi m.in. do Niemiec, Holandii, Czech, Austrii czy Finlandii. Za ich pośrednictwem przesyłki docierają z Poznania do 431 oddziałów drogowej sieci Dachser w 37 krajach Europy. Zlokalizowany w komunikacyjnym sercu Wielkopolski oddział zarządza także magazynem na 7400 miejsc paletowych i obok dystrybucji, ma w swojej ofercie również logistykę kontraktową.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!