American Truck Simulator Gold Edition – recenzja

4 grudnia 2017, 15:01

Wersja zaopatrzona w nowe dodatki prezentuje się dużo lepiej od pierwszego wydania. Mamy 2 nowe Stany, które znacznie wydłużają czas zabawy w American Truck Simulator. 

Nie musimy wcale wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, by poczuć klimat i doznać namiastki tego, co truckersi za wielką wodą mają na co dzień. Pierwsze wydanie miało tylko dwa Stany: Kalifornia i Nevada. W edycji Gold są już cztery po dodaniu Stanu Arizona oraz Nowy Meksyk.

Rozbudowany świat

Podróżować możemy przez bezkresne, szerokie autostrady, rozbudowane miasta jak i kręte, górskie szlaki. Grafika i jakość detali jest na przyzwoitym poziomie. Wjeżdżając do poszczególnych miast można się natknąć na charakterystyczne elementy dla danej miejscowości. Wjeżdżając do Las Vegas widzimy mnóstwo kasyn natomiast w Los Angeles, drogi z palmami. Podróżowanie między stanami wymaga sporego nakładu czasu. Świat stał się bardziej realny, czuć pokonywaną odległość i jeżeli gra nadal będzie się rozbudowywała do powierzchni całych Stanów Zjednoczonych, to będzie przeogromna.

Przyda się kierownica

Aby w pełni cieszyć się z możliwości tego symulatora najlepiej jest zaopatrzyć się w kierownicę, gdyż na klawiaturze może nam się szybciej ta gra znudzić. Poza tym fizyka ciężarówek jest na bardzo wysokim poziomie, więc grając na klawiaturze traci się tylko pozytywne aspekty grywalności tego symulatora. Jest odczuwalna masa pojazdu, jego wielkość i ograniczenia. Hamowanie z maksymalnej prędkości zajmuje trochę czasu i jeżeli wyrośnie nam nagle na drodze remont i zwężenie pasa ruchu, to może się nam nie udać wyhamować przed potencjalną przeszkodą. Realia życia amerykańskiego truckera są przedstawione w nieco ograniczony sposób. Oczywiście dostajemy mandaty za różne wykroczenia na drodze takie jak: jazda pod prąd, przejazd na czerwonym świetle, kolizja czy przekroczenie prędkości. Jednak oprócz wyskakującej małej tabliczki z napisem danego wykroczenia i kwotą jaką nam odciągną z konta, nic się nie dzieje. Przejeżdżająca policja jedyne co potrafi, to włączyć koguty, żadnego efektu zatrzymania w postaci animacji czy też pościgu. Inne pojazdy uczestniczące w ruchu czy ludzie, bo też się zdarzają jacyś na chodnikach czy w budkach strażniczych, są mało inteligentni i nie reagują za bardzo.

Szkoda również, że nie ma żadnej interakcji między mijającymi się ciężarówkami, co byłoby miłym akcentem. Niezbyt relacyjny system świata zostaje nam wynagrodzony poprzez bardzo dużą możliwość konfiguracji ciężarówek. Możemy zmieniać kolory, oprzyrządowanie, silnik, skrzynię biegów, lusterka, grill i wiele innych. Taka możliwość modyfikacji daje nam sporo opcji indywidualizacji danego pojazdu pod nasze potrzeby. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ każda ewentualna zmiana w ciężarówce, wymaga danego poziomu doświadczenia, który zdobyć możemy jedynie na drodze.

Możliwość rozwoju kierowcy

Kariera jest skonstruowana bardzo prosto, jednak już samo osiągnięcie danego pułapu w grze nie jest takie proste i wymaga czasu. Zaczynamy początkowo od kierowcy, który bierze zlecenia wystawiane przez firmy. Następnie możemy się dorobić i/bądź wziąć kredyt w banku. Wtedy stać nas na ciężarówkę. Z upływem czasu jesteśmy w stanie dorobić się własnej firmy transportowej, zatrudniać kierowców, zarządzać własnym biznesem. Jednak całą śmietanką nadal pozostaje jazda ciężarówką przez cztery Stany USA. Podczas przemierzania kolejnych kilometrów i realizowania zleceń, zdobywamy punkty doświadczenia, które podpinamy pod daną kategorię, którą chcemy rozwinąć w kierowcy. Im więcej punktów zdolności będzie miał kierowca, tym trudniejsze, a zatem bardziej lukratywne kontrakty będziemy mogli zrealizować. Kategorii zdolności jest sześć:

 • niebezpieczny ładunek,
 • długodystansowiec,
 • ładunek o wysokiej wartości,
 • delikatny ładunek,
 • dostawa na czas,
 • oszczędzanie paliwa.

Gra American Truck Simulator w edycji Gold rozwiązała dwa główne problemy jakie spadły na pierwsze wydanie, czyli mała mapa i skąpa ilość pojazdów. W tej chwili świat jest o wiele bardziej rozbudowany i jeżeli jest ktoś, kto lubił europejskie edycje symulatora ciężarówki, to ta również powinna przypaść do gustu.

Plusy:

 • Możliwość rozwoju postaci
 • Szeroki zakres personalizacji pojazdów
 • Świetna fizyka ciężarówek
 • Prosty tryb kariery
 • Poczucie odległości

Minusy:

 • Niski poziom inteligencji otoczenia
 • Niski poziom interakcji z otoczeniem
 • Mała liczba ciężarówek

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!