Ruszyła rejestracja boxów EETS poprzez DKV

3 lipca 2018, 0:38

Klienci DKV mogą już zamawiać urządzenia DKV Box Europe, które docelowo umożliwią rozliczanie wszystkich opłat drogowych w Europie. Zamówienia są realizowane online, a boxy zostaną dostarczone klientom w drugiej połowie 2018 roku.

W pierwszej kolejności, prawdopodobnie od czwartego kwartału 2018 r., urządzenie DKV Box Europe umożliwi rozliczenia w Belgii. W 2019 r. systemem EETS objęte zostaną kraje, w których pobór myta oparty jest na technologii DSRC (Austria, Francja, Hiszpania, Portugalia) – ich włączenie planowane jest na wiosnę 2019 roku. Krótko po tym aktualizacja obejmie również Włochy. Następnie urządzenie DKV Box Europe ma umożliwiać rozliczanie przejazdów mostami Öresund oraz Storebælt w Skandynawii.

– Pracujemy nad tym, aby opłaty w ramach wymienionych krajów można było rozliczać wcześniej – mówi Jürgen Steinmeyer, dyrektor ds. opłat drogowych DKV Euro Service. – Jednak najważniejsza jest dla nas niezawodność świadczenia usług. Z tego powodu podajemy wyłącznie prognozowane terminy. Aktualnie w krajach takich jak Polska, Słowenia czy Węgry nadal przygotowywane są rozporządzenia w sprawie systemu EETS, w związku z czym państwa te nie mogą jeszcze zostać objęte jednolitym boxem. Na tych rynkach wkrótce podejmiemy rozmowy dotyczące certyfikacji.

Box EETS to udogodnienie, nie obowiązek

Przypomnijmy, że założeniem systemu EETS jest umożliwienie przewoźnikom obsługi wszystkich opłat drogowych w Europie przy pomocy jednego, uniwersalnego urządzenia. Za komercjalizację rozwiązania odpowiada konsorcjum DKV Euro Service, Daimler oraz T-Systems.

DKV Box Europe to kompatybilne z systemem EETS urządzenie pokładowe produkcji Siemens. Dzięki wyposażeniu w hybrydową technologię komunikacji bezprzewodowej umożliwia ono ewidencjonowanie oraz rozliczanie opłat drogowych, zarówno w systemach DSRC, jak również GNSS. Latem bieżącego roku pierwsi klienci będą testować nowy box na wybranych trasach Europy. Po tym etapie urządzenia będą dystrybuowane do pozostałych klientów. Platforma do zamówień już wkrótce dostępna będzie w języku polskim (obecnie działa w wersji angielskiej i niemieckiej).

– Pod koniec 2018 roku będzie można rozpocząć wymianę używanych dziś urządzeń pokładowych na jeden DKV Box Europe – mówi Jürgen Steinmeyer. – Aby dodawać kolejne kraje do funkcjonalności DKV Box – wraz z ich wchodzeniem do systemu EETS – nie będzie konieczna wymiana urządzenia.

Boxy, z których dziś korzystają przewoźnicy podróżujący przez poszczególne kraje, nadal będą działać. Decyzja o tym, kiedy przełączać się na jedno urządzenie DKV Box Europe, leżeć będzie w gestii klientów. Wraz wchodzeniem do systemu EETS kolejnych krajów, klienci DKV będą się mogli zgłaszać chęć rozliczania w nich opłat drogowych poprzez DKV Box Europe online, na portalu DKV. Następnie wystarczy zaktualizować urządzenie – niezależnie od tego, w którym kraju będzie się w danym momencie znajdować pojazd.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!