Gigantyczny mandat dla przewoźnika i kierowcy

, 24 lipca 2018, 12:46

Kierowca i właściciel ciężarówki marki DAF zatrzymanej do kontroli w Rusocinie w okolicach punktu poboru opłat na autostradzie A1 zostali ukarani bardzo wysokimi mandatami. 

Inspektorzy Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy poruszający się na zagranicznych tablicach rejestracyjnych – ciężarówka posiadała dokumenty holenderskie, natomiast przyczepa belgijskie. Przewoźnik zakupił obydwa pojazdy kilka miesięcy wcześniej, jednak jak się okazało po konsultacjach w starostwie powiatowym oraz na policji, ciężarówka została wyrejestrowana w Holandii, a jeszcze nie zdążyła zostać zarejestrowana w Polsce.

Przewoźnik oprócz prowadzonej działalności transportowej, w tym przypadku przewożenia artykułów spożywczo-przemysłowych, prowadzi również działalność związaną z handlem samochodami sprowadzonymi z zagranicy. W związku z powyższym myślał, że nie ma obowiązku rejestracji wspominanego wyżej pojazdu jeśli jest on przeznaczony na sprzedaż, a transport nim odbywa się tylko sporadycznie. Przeciwko przewoźnikowi zostało wszczęte postępowanie na łączną kwotę 43 850 złotych.

Kontrola wykazała także nieprawidłowości w funkcjonowaniu tachografu – nie było w niej karty kierowcy, ponieważ straciła ona ważność w maju bieżącego roku. Analiza kontrolowanego okresu wskazała, że kierowca od 2 czerwca do dnia kontroli spowodował ponad 30 naruszeń norm czasu pracy. Co więcej – kierujący nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami kategorii „C+E”. Wszystkie swoje przewinienia kierowca tłumaczył natłokiem pracy i brakiem czasu na wyrobienie nowej karty i zapisaniem się na egzamin państwowy na powyższe kategorie. Na szczęście nie zabrakło mu czasu na kurs prawa jazda, który właśnie odbywa w ośrodku szkolenia. Łączna suma kar nałożonych na kierowcę wyniosła 23 450 złotych i wliczone zostały w te kwotę mandaty karne.

Pojazd ciężarowy został odholowany na parking na koszt przewoźnika. Łącznie wszystkie mandaty wyniosły 67 300 złotych.

 

Źródło zdjęcia: www.witd.gdansk.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 25 lipca 2018, 7:23 17 -6

Bardzo dobrze

Odpowiedz

Anonim, 25 lipca 2018, 8:50 20 -1

No i takie mandaty powinny być nakładane na przewoźnika magnesy i spedycie które wymuszają na kierowcach

Odpowiedz

Damian, 25 lipca 2018, 9:32 6 -14

Trochę go szkoda za wysoki mandat.

Odpowiedz

Kierowca, 25 lipca 2018, 9:42 11 0

Powiem tylko tyle.. Jazda na bogato.. ????

Odpowiedz

Lukxxx, 25 lipca 2018, 12:02 7 0

Dobra ściema to połowa sukcesu, dobrze że w tym przypadku się nie udało.

Odpowiedz

Lukaszopole, 25 lipca 2018, 18:22 6 -3

No i świetnie.... Nie wezmą się za wszystkie te dziad-transy i będze dobrze. Skorzystają na tym normalne firmy transportowe i kierowcy też.. Pozdrowienia dla normalny firm...

Odpowiedz

Anonim, 25 lipca 2018, 20:18 3 0

Żeby wszystkie służby konsekwentnie egzekwowały kary przy kontrolach byłaby dyscyplina, a takie sporadyczne kontrole mało zmienią. W Austrii, Italii, francji nie patyczkują się i takie sytuacje nie dziwią.

Odpowiedz