DB Schenker wdraża w Berlinie projekt iHub

7 sierpnia 2018, 8:50

DB Schenker wraz z partnerami przedstawił w Berlinie projekt monitorujący potencjał i korzyści włączenia ciężarówek elektrycznych do floty pojazdów dostawców usług logistycznych.

Chociaż obecnie sprzęt przeładunkowy i wózki widłowe w centrach logistycznych zazwyczaj napędzane są elektrycznie, większość firm jeszcze nie korzysta z pojazdów elektrycznych w dostawach na długich dystansach i w przypadku ładunków drobnicowych.

Projekt iHub prezentuje zastosowanie systemu informatycznego do wydajnego zarządzania flotami ciężarówek z silnikami diesela oraz z napędem elektrycznym. W tym celu DB Schenker współpracuje z FRAMO, producentem ciężarówek elektrycznych w Saksonii w Niemczech, firmą programistyczną PTV z Karlsruhe, Fraunhofer Institute for Transportation and Infrastructure Systems IVI z Drezna oraz Institute for Post-Fossil Fuels Logistics z Münster. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Gospodarki i Energetyki Niemiec.

Elektromobilność stanowi szczególne wyzwanie w przypadku ładunków drobnicowych, ponieważ ten sektor wymaga szybkich dostaw, punktualności i niezawodności. Konieczność regularnego ładowania pojazdów elektrycznych jest minusem w porównaniu do ciężarówek z silnikiem diesla. Aby to zrekompensować, dostawca usług logistycznych, który chce włączyć ciężarówki elektryczne do swojej floty, potrzebuje inteligentnego systemu zarządzania, umożliwiającego dynamiczne planowanie tras. Przy jego pomocy ładunek transportowy jest przydzielany do ciężarówki elektrycznej tylko w przypadku, gdy pojazd jest w stanie wykonać zadanie tak samo dobrze, jak ciężarówka z silnikiem diesla. Taki sposób zarządzania będzie możliwy dzięki projektowanemu obecnie systemowi iHub. Chociaż firmy kurierskie korzystają już z furgonetek i niewielkich ciężarówek elektrycznych, zdobytego doświadczenia nie da się przełożyć na kontekst logistyki.

Ze względu na ograniczony zasięg ciężarówek elektrycznych i lokalizację blisko centrum miasta, to właśnie oddział DB Schenker w Berlinie został wybrany do przeprowadzania testów. Do tego celu zostaną wykorzystane trzy ciężarówki elektryczne z dopuszczalną masą całkowitą do 18 ton. Oprogramowanie ustali dla danego pojazdu najbardziej optymalną trasę tak, aby uniknąć doładowywania. Dodatkowo w celu zmaksymalizowania wydajności akumulatora, dane nt. działania pojazdu będą śledzone online i wykorzystywane do zlecania określonych działań.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!