Nowa edycja programu stażowego w Dachser

24 września 2018, 12:44

Wyjazd w trasę z kierowcą ciężarówki, obserwacja pracy terminalu przeładunkowego oraz magazynu logistycznego, praca w dziale dyspozycji, w spedycji międzynarodowej, rozmowy z klientami czy pomoc dla zespołu handlowego – to tylko część zadań, z jakimi spotkają się stażyści, którzy rozpoczną półtoraroczny projekt szkoleniowy w Dachser w Polsce.

Jeden z operatorów logistycznych uruchamia właśnie tegoroczną,  VIII już, edycję autorskiego programu stażowego. Dzięki niemu kolejna grupa młodych ludzi przejdzie uniwersalną i praktyczną szkołę logistyki, która przygotuje ich do zawodowego startu w tej branży. Nabór kandydatów do nowej edycji programu w różnych miastach Polski właśnie trwa.

Dachser prowadzi program stażowy dla absolwentów szkół średnich oraz staże we współpracy z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu, które w systemie dualnym pozwalają łączyć naukę akademicką z pracą u operatora. Firma jest także partnerem innych uczelni, pomagając im rozwijać kierunki logistyczne.

– Uczestnicy ruszającego niedługo stażu będą zatrudnieni w wybranych oddziałach Dachser w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Sosnowcu i w Szczecinie. Poznają  specyfikę pracy w niemalże wszystkich  działach firmy, a w każdym z nich będą uczyć się przez około dwa miesiące. Podobna ścieżka zawodowego treningu czeka na studentów dualnych, z tym, że oni będą pracować w kilkutygodniowych cyklach naprzemiennie z okresem nauki na uczelni – wyjaśnia Eliza Rocławska, kierownik ds. szkoleń i rozwoju pracowników w Dachser.

Inaugurację stażu rozpocznie spotkanie adaptacyjne wszystkich uczestników w Łodzi, podczas którego zaczną poznawać firmę Dachser i jej pracowników, w tym prezesa oraz dyrektora odpowiadającego za logistykę lotniczą i morską. Następnie stażyści rozjadą się do swoich oddziałów. Tam będą czekali na nich opiekunowie, którzy będą wspierać młodych ludzi w zdobywaniu logistycznego doświadczenia. Stażyści będą również korzystać z wewnętrznej platformy e-learningowej, by poszerzać swoją wiedzę teoretyczną. Dzięki takiej organizacji stażu w kompletny sposób i pod okiem profesjonalistów poznają specyfikę pracy operatora logistycznego.

– Formuła naszego programu stażowego daje jego uczestnikom prawdziwą przewagę, czyli  dostęp do wiedzy o całym procesie logistycznym na każdym jego etapie, przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi IT. Aby ten plan zrealizować w warunkach sprzyjających rzeczywistej nauce, potrzeba czasu, dlatego nasze staże trwają półtora roku, a nie kilka miesięcy czy zaledwie przez okres wakacji, jak to zazwyczaj dzieje się na rynku. Nasz program daje uczestnikom stażu wszechstronną wiedzę na temat działania firmy logistycznej, ale także pomaga im odkryć osobiste predyspozycje i talenty. To ostatnie ułatwia dalsze wybory dotyczące kariery zawodowej. Poza tym w procesach rekrutacyjnych nasi stażyści są brani pod uwagę w pierwszej kolejności i często zostają w firmie na długo – mówi dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce.

– Ciekawym doświadczeniem dla mnie była praca w dziale logistyki kontraktowej. Niemałym wyzwaniem jest też praca w dziale dyspozycji, gdzie sytuacja jest bardzo dynamiczna. Monitorowanie przesyłek, dystrybucja towaru, koordynowanie pracy kierowców oraz stały kontakt z klientem wiążą się z dokładnością i skupieniem. Najbardziej odpowiada mi praca w dziale dyspozycji, ponieważ lubię kontakt z ludźmi. Staż w Dachser nauczył mnie pewności siebie, dokładności i budowania relacji z klientem. Dał doświadczenie w dziedzinie logistyki i transportu, pozwolił na praktykę, podszkolenie języków obcych i, co najważniejsze, na sprawdzenie samego siebie – opowiada Wacław Jurzyk, odbywający staż we wrocławskim oddziale Dachser.

Swoimi wrażeniami podzielił się też Michał Bradtke, szkolący się w Dachser w Warszawie:

Kiedy zacząłem pracę w dziale handlowym i otrzymałem cele na czas stażu, byłem z jednej strony zadowolony, że poprzeczka postawiona została wysoko, a z drugiej pełen obaw. Jednym z moich pierwszych zadań było umówienie spotkania z nowym klientem, na które miałem wybrać się z regionalnym kierownikiem sprzedaży. Po wielu próbach udało mi się umówić spotkanie, które było dla mnie cennym doświadczeniem. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, jak wiele się nauczyłem w Dachser. Przychodząc tu byłem młodym chłopakiem, który obawiał się kontaktów z klientami i nic nie wiedział na temat procesów czy zasad panujących w biznesie. Dzisiaj jestem zdecydowanie pewniejszy siebie i bardziej doświadczony, a dzwoniący telefon to żaden powód do stresu –  stwierdza.

Stażyści traktowani są jak pozostali pracownicy. Otrzymują umowę o pracę, szkolenia oraz przysługuje im pełen wachlarz świadczeń socjalnych, w tym prywatna opieka medyczna, ubezpieczenia grupowe, pakiety sportowe, bony świąteczne, wczasy pod gruszą, spotkania integracyjne i pikniki czy owocowe dni.

– Najlepsi stażyści są zapraszani do centrali firmy w  Kempten w Niemczech. Tam biorą udział w uroczystej gali Dachser Education Award przyjmując gratulacje od Bernharda Simona, CEO spółki.  Takie spotkanie to wyraz uznania dla młodych logistyków, a także okazja do integracji w międzynarodowym środowisku stażystów – podsumowuje Eliza Rocławska.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!