Raport awaryjności pojazdów ciężarowych za 2009 r. według ADAC TruckService

27 maja 2010, 0:00

W 2009 r. jak i w roku poprzednim problemy z układem elektrycznym były główną przyczyną wszystkich awarii pojazdów ciężarowych i autobusów poruszających się po europejskich drogach. W ponad 1/3 przypadków problemy z elektryką były głównym powodem do wezwania na miejsce awarii całodobowej pomocy technicznej. Problemy z ogumieniem były drugą po układzie elektrycznym przyczyną wszystkich awarii, które w głównej mierze związane były z uszkodzoną oponą.

Powyższe wyniki opracowane zostały na podstawie danych z 93 000 zdarzeń truck assistance, które obsłużyło w całej Europie ADAC TruckService.


Ponad 50 różnych przyczyn awarii

Opierając się na danych statystycznych z kilku ostatnich lat można zauważyć tendencję wzrostową w poziomie komplikacji awarii. Oznacza to, że coraz rzadziej przyczyną awarii jest tylko jeden elementem wyposażenia pojazdu. Około 50 różnych powodów przyczyniło się do poważnej awarii w jednej z trzech głównych kategorii czyli w układzie elektrycznym, ogumieniu i silniku.

W momencie gdy wady elektryczne i elektroniczne wymuszają zatrzymanie pojazdu, zazwyczaj winny jest alternator, za którym podąża rozładowany akumulator i niedziałający rozrusznik. Tymczasem awarie ogumienia są spowodowane głównie wystrzałem opony. Tylko w ograniczonej liczbie przypadków spowodowane są przez problemy z nakrętkami, śrubami lub nie dokręconymi szpilkami. Natomiast zerwane paski wentylatora są najczęstszą przyczyną kłopotów związanych z silnikiem. Równie często pojawiają się problemy z chłodnicą, filtrami oraz wężami.

„Zauważyliśmy, że od lat poziom skomplikowania awarii rośnie co dla naszych klientów oznacza wzrost kosztów i wysokie prawdopodobieństwo konieczności skorzystania z serwisu. W związku z tym nasza przejrzysta struktura cennika, stałe ceny i gotowość świadczenia pomocy zarówno w przypadku wypadku jak i awarii są dużą pomocą dla użytkowników ciężarówek” – mówi Werner Renz, General Manager ADAC TruckService.

„Kompleksowość usług świadczonych przez ADAC TruckService oraz możliwość zakupu rocznych pakietów truck assistance czynią koszty awarii łatwiejszymi do prognozowania.”

ADAC TruckService jest na rynku niemieckim dostawcą usług assistance dla pojazdów ciężarowych, przyczep, autobusów i samochodów dostawczych. Jego polskim odpowiednikiem jest Starter TruckService, który obsługuje klientów polskojęzycznych pod całodobowym numerem alarmowym +48 609 222 222.

To co wyróżnia tego typu firmy to duży nacisk na rozwój kompetencji technicznych zarówno wśród mechaników jak i pracowników centrum zgłoszeniowego co ostatecznie przekłada się na duży odsetek udanych napraw na drodze bez konieczności holowania.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!